Прокуратурата в Италия започна разследване на операциите с деривати, използвани от финансовото министерство за хеджиране на публичния дълг, след като излезе информация, че държавата може да претърпи тежки загуби от тях заради миналогодишното им преструктуриране, съобщи Financial Times.
Зам.-прокурорът Нело Роси уточни за изданието, че предстоят срещи с представители на всички замесени институции, включително финансовото министерство, централната банка и държавните одитори. Той обаче подчерта, че това не е криминално разследване и към настоящия момент не се разглежда хипотезата за извършено престъпление.
Проверката беше предизвикана, след като вчера FT и италианският ежедневник La Repubblica публикуваха доклад на финансовото министерство за преструктурирането на контрактите върху деривати през 2012 г.
Независими експерти изчислиха, че само по тези договори Италия може да претърпи загуби от поне 8 млрд. евро. Миналата година властите в страната пък признаха, че държат портфейл от деривати на стойност 160 млрд. евро, което е около 10 на сто от държавните облигации в обращение.
Според политици прокурорската проверка ще бъде засекретена, след като финансовото министерство Италия се позова на търговската тайна като основание да не публикува контрактите върху деривати.
“Състоянието на финансите на Италия е като формулата на Coca-Cola. Това е тайна”, коментира говорителят на дясноцентристката партия Ренато Брунета. “Налице е обща непрозрачност в Министерството на финансите”, допълни Брунета.
Междувременно финансовото министерство на страната отхвърли като безпочвени твърденията на двете издания, че операциите с деривати са използвани с цел привеждане на публичните финанси съгласно изискванията за членството на страната в еврозоната.
Според министерството използването на деривати не представлява риск за публичните финанси и пазарната стойност на тези инструменти, използвани за хеджиране срещу движението на лихвите, не може да се третира като действителната загуба.
“Това е едно голямо недоразумение. Загуби няма”, коментира пред журналисти министърът на финансите в Италия Фабрицио Сакомани. От министерството допълват, че са предоставили на финансовата полиция данни за плащането към Morgan Stanley от януари 2012 г.
Икономическият говорител на Европейската комисия Саймън О’Конър коментира, че докладите за операциите с деривати на италианските власти няма да повлияят на оценката на институцията за дълга и прогнозата за дефицита. По думите му европейската статистическа служба Евростат старателно проверява данните, които постъпват от Италия.
Изданието припомня, че преди дълговата криза в еврозоната Евростат имаше много малко власт да оспорва националните бюджетни доклади. След скандала с манипулациите на статистиката, осъществени от Гърция обаче, на службата й бяха дадени повече правомощия, включително правото да налага глоби на националните статистически агенции.