fallback

Оли Рен: Близо сме до споразумение за банковата реформа

Има напредък относно Директивата за възстановяването и ликвидирането на банките, но споразумението още не е одобрено окончателно, каза еврокомисарят

12:34 | 25.06.13 г. 3
Автор - снимка
Редактор

Министрите на финансите на държавите-членки на еврозоната вероятно ще постигнат споразумение за банковата реформа на заседанието си днес, заяви европейският комисар по икономическите и валутните въпроси Оли Рен, цитиран от CNBC.

По време на продължили 20 часа преговори през последните почивни дни министрите се опитваха да изяснят подробностите за начина, по който ще бъде финансирано преструктурирането на банките. Те се съгласиха да преговарят отново преди започването утре на двудневната среща на високо равнище, след като не бяха достигнати конкретни решения.

„Смятам, че имаме доста добър шанс да постигнем споразумение в сряда. Надявам се да стане така. Ще бъде много важно в този момент да задържим инерцията“, каза Рен. „Сега е важно да направим всичко възможно, за да се опитаме да приключим преговорите за банковия съюз“, добави той.

Споразумението би представлявало важна стъпка за реализирането на идеята, която бе представена за пръв път преди година с надеждата за постигане на по-интегриран и по-строго регулиран банков сектор в Европа.

Докато министрите се мъчеха да съгласуват подробностите през почивните дни, бе съобщено, че основните спорни моменти са редът, в който инвеститорите и кредиторите ще трябва да плащат за преструктурирането на банките и дали вложителите със сметки над 100 000 евро, които не са гарантирани според законодателството в Европейския съюз, също трябва да бъдат включвани.

„Мисля, че осъществихме добър напредък през последната седмица“, смята Рен. „Имаме съгласие за принципите и правилата за пряко рекапитализиране на банките и осъществихме напредък по проблема за Директивата за възстановяването и ликвидирането на банките, макар споразумението все още да не е одобрено окончателно“, добави той, визирайки директивата, предназначена да установи рамката за подпомагането и фалитите на кредитните институции и инвестиционните компании в ЕС.

Споразумението би трябвало да донесе сигурност на финансовите пазари, на които волатилността шестваше по време на преговорите. Доходността по еталонните 10-годишни испански облигации например през тази седмица надхвърли границата от 5%, достигайки най-високото си ниво от началото на април.

Рен посочи, че повишаването на доходността по държавните облигации на страните от ЕС е напомняне за уязвимостта на настоящото икономическо състояние в общността.

„Трябва да приключим работата по банковия съюз и да провеждаме икономически реформи в държавите-членки така, че да можем да изградим основите за устойчив растеж и за създаването на работни места в Европа“, категоричен бе той.

Дебатите за банковия съюз в Европа бяха до известна степен затъмнени през тази седмица от последиците от изявлението на председателя на Федералния резерв Бен Бернанке за евентуално свиване на програмите за изкупуване на активи в размер на 85 млрд. долара месечно, което предизвика масова разпродажба на световните фондови пазари. Рен отбеляза, че положението в САЩ подчертава важността европейските политици да „останат нащрек“. „Това всъщност е напомняне, че трябва да гарантираме, че в Европа не сме обхванати от самодоволство. В ЕС трябва да запазим курса на реформи и да гарантираме, че правим всичко, което можем, за да осигурим възстановяване“, изтъкна той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:18 | 11.09.22 г.
fallback