Съотношението между дълг и приходи за 2012 е било над 300% в три държави от еврозоната, става ясно от публикация на британският вестник Guardian, цитирано от Bulgaria on Air. Класацията е въз основа на данни на Европейската комисия, които проследяват изложението на страните от еврозоната към задлъжняване въз основа на правителствените приходи.
Гърция е страната с най-голям държавен дълг през изминалата година, който е бил 350% от приходите в държавната хазна. На второ място се нарежда Ирландия, която често беше давана за пример с възстановяването на банковия си сектор. С дълг от 192 млрд.евро (340% от приходите) страната показва, че през последните четири години способността й за погасяване на държавните дългове намалява.
В челната тройка влиза и Португалия, която също получи спасителна помощ от тройката кредитори - Международният валутен фонд, Европейската комисия и Европейската централна банка. Нейните задължения са 302% от бюджетните приходи за изминалата година.
Обикновено дълговете се измерват като процент от БВП, но ако се използва съотношението на общите държавни приходи към задълженията се получава по-обективна картина за възможността на правителствата да погасяват задълженията си, отбелязват от Guardian.
Националният дълг се погасява от държавната хазна, а не от всички постъпления в икономиката, които участват във формирането на БВП.
Дългът на САЩ, например, е 16 трилиона долара и представлява само 105% от БВП, но в действителност е цели 560% от приходите в държавната хазна. Словения и Унгария са сочени за проблемни държави, но се оказва че показателите им на задължения спрямо приходи са по-добри от тези на „отличниците“ Германия и Франция. Швеция, Дания и Финландия са страните, в които държавните приходи надвишават задълженията им.