fallback

Испания на една крачка от допълнителна отсрочка за дефицита

ЕК обявява утре дали Мадрид ще получи време до 2016 г. да свие дефицита под 3 на сто от БВП

15:00 | 28.05.13 г. 3
Автор - снимка
Създател

Премиерът Рахой отказа да коментира призивите за намаление данъците Снимка: Ройтерс

Испания най-вероятно ще получи отсрочка от още две години, за да намали бюджетния си дефицит, предаде Bloomberg.

Европейската комисия (ЕК) ще реши утре дали да предостави срок до 2016 г. на Мадрид да приведе дефицита си в рамките на законоустановената граница от 3 на сто от брутния вътрешен продукт (БВП).

Министър-председателят на страната Мариано Рахой продължава битката си в преподреждането на публичните финанси и изтеглянето на четвъртата по сила икономика в еврозоната от рецесията, докато лидерите на ЕС постепенно се отдръпват от политиките на строги икономии, възприемайки политиката на финансово стимулиране.

"Не е достатъчно само да бъдат преустановени строгите икономии", коментира Джонатан Лойнес, главен икономист за Европа в Capital Economics Ltd. "Трябва да има повече стимули от гледна точка на паричната политика. Част от тях може да се направят на национално ниво чрез структурни реформи, докато други трябва да се извършат на ниво еврозона", допълни още анализаторът.

Испанските статистически данни, които се очакват по-късно днес, ще покажат развитието на бюджетното салдо на правителството през април, след като общият дефицит на страната през миналата година достигна 10,6% от БВП. Месечните данни на централната банка на страната ще покажат и движенията в продажбите на дребно, депозитите и строителството.

"Комисията е взела решение, което е справедливо и балансирано за страна, която полага усилия", обяви Рахой пред репортери на 22 май, изпреварвайки одобрението от ЕК, докато еврокомисарят по икономическите и валутните въпроси Оли Рен заяви, че искането за повече време е "приемливо".

Отсрочката ще даде възможност на Рахой да избегне ново увеличаване на данъците и задълбочаване на съкращенията на разходи, след като правителството предприе трудни и болезнени мерки след изването му на власт през декември 2011 г.

"Отлагането на много необходимото подобряване на ефективността и съкращаване на разходите не е добра идея", смята обаче Георг Гродзки от лондонския клон на Legal & General Investment Management. "Правителството трябва да мисли много повече за съкращения на разходи, отколкото за увеличения на данъците. В действителност, то трябва да обмисли намаляване на данъците с цел стимулиране на наемането на работа и инвестиции", добави още експертът.

Рахой отказа да коментира призивите на бившия премиер на страна Хосе Мария Аснар за намаление на данъците. "Това не е въпрос на пари. Това е въпрос на възприемане на това как да се харчат тези пари най-продуктивно", коментира от своя страна германският канцлер Ангела Меркел по време на срещата на върха на лидерите на ЕС в Брюксел през миналата седмица.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:03 | 12.09.22 г.
fallback