fallback

Де Гухт: Китай не може да бъде "свободен ездач" в световната търговия

Китай трябва да поеме отговорност за световната търговска система

12:02 | 21.05.13 г.

Най-голямото предизвикателство пред преговорите между ЕС и САЩ ще се окаже изготвянето на единния регламент за сътрудничество, обяви опасенията си европейският комисар по въпросите за търговията Снимка: Ройтерс

Китай не може да бъде "свободен ездач" в световната търговия. Това заяви европейският комисар по въпросите за търговията Карел де Гухт по време на работно посещение в Ню Йорк, където по-късно през седмицата ще стартират преговорите за свободна търговия между Европейския съюз (ЕС) и САЩ, предаде BBC.

Де Гухт отбеляза, че Китай трябва да поеме отговорност за световната търговска система, както ЕС вече е направил.

Изявлението на де Гухт идва само дни, след като ЕС обяви, че може да разследва подозренията, че водещи китайски телекоми са били субсидирани, което им позволило да наводнят пазара с евтина техника.

Страховете на европейските лидери са, че подобни държавни подпомагания дават нечестно предимство на китайските производители. Азиатската страна е вторият по големина търговски партньор на Евросъюза след Съединените щати.

"Китай се превърна в много голяма икономика, която трябва да поеме отговорност, както правим ние, за глобалната търговска система", добави еврокомисарят пред BBC.

"Много важно при поемането на отговорност за глобалната търговска система е да се следват редица правила по отношение на експортните кредити, по отношение на дъмпинга, субсидиите, евтиния капитал и така нататък, и така нататък", заяви още Карел де Гухт.

Най-голямото разследване, което води в момента ЕС срещу най-многолюдната страна в света, е дали Китай незаконно е субсидирал соларни продукти. Ако съмненията се окажат истина, Брюксел планира да наложи антидъмпингови данъци в размер до 68% от китайския внос, като съюза има краен срок за налагане на ограниченията до 5 юни.

Широките преговори за търговското споразумение между ЕС и САЩ се очаква да стартират по-късно тази година. Целта е да бъде постигната по-голяма търговска свобода преди месец октомври 2014 г.

Най-голямото предизвикателство пред преговорите ще се окаже изготвянето на единния регламент за сътрудничество, обяви опасенията си европейският комисар по въпросите за търговията Карел де Гухт, отбелязва още BBC.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:45 | 11.09.22 г.
fallback