Реализацията на съгласуваните от правителството на Кипър и международните кредитори мерки за преструктуриране на най-големите банки в страната и за избягване на фалита ѝ ще доведе в краткосрочна перспектива до свиване на кипърската икономика с 40%, смята Хрисис Софоклеус, партньор в една от най-големите юридически кантори на острова, цитиран от ИТАР-ТАСС.
„Това, което се случва в момента в Кипър, означава пълен провал за страната като център на финансови услуги“, посочи Софоклеус.
Именно секторът на услугите, в който с най-голям дял са финансовите услуги, осигурява около 70% от брутния вътрешен продукт на Кипър, т. е. представлява основен източник на приходи за държавата.
„Не знам с какво нашето правителство възнамерява да се разплаща по кредитите от Европа и Международния валутен фонд. А само след 3 месеца „тройката“ отново ще се появи в Кипър и ще попита къде са парите“, коментира Софоклеус, визирайки международните кредитори в лицето на Европейския съюз, МВФ и Европейската централна банка.
Единственото спасение за Кипър е колкото може по-скоро да напусне еврозоната и да елиминира зависимостта си от „тройката“, убеден е той. „Само след такъв ход ще можем да се опитаме да върнем по някакъв начин доверието на чуждестранните инвеститори към Кипър като финансов център“, смята партньорът в „Андреас Софоклеус“.
"Същевременно връщането към националната ни валута ще даде възможност да се увеличи ликвидният оборот за развитието на икономиката. Ако властите не вземат мерки за излизане от еврозоната, спасение за Кипър изобщо не се предвижда. Ще станем заложници на Европа, най-вече на Германия, което ще доведе до загуба на природните ни ресурси“, добави той.
Междувременно кипърският министър на финансите Михалис Сарис заяви в ефира на националната телевизия на страната, че големите вложители във втората кипърска банка по пазарна капитализация Cyprus Popular Bank, позната и под местното си наименование Laiki, ще се наложи да се примирят с отписване на 80% от депозитите си, съобщи РИА Новости.