Тежко засегнатите от кризата европейски икономики намират единствения възможен изход от ситуацията като стимулират износа си, пише Bloomberg.
От Ирландия до Испания мерките за бюджетни икономии, наложени от страните кредитори в замяна на финансова подкрепа, започват да генерират по-висока производителност въпреки несигурността, произтичаща от ситуацията около Кипър.
На цената на двойно по-висока безработица и с 10% по-ниски заплати страните от периферията на еврозоната започват да възстановяват производството и търговията си. През 2012 г. в Испания износът достигна рекордните 222,6 млрд. евро.
„Страните, които страдаха от най-тежките дисбаланси, без съмнение прогресивно и по-много ефективен начин успяват да ги коригират“, заяви бившият президент на Европейската централна банка (ЕЦБ) Жан Клод Трише в интервю от 3-ти март. „Дефицитът по текущата сметка на страните, които са под най-голям стрес, през последните години чувствително намалява“.
Безработицата надхвърли 25% както в Испания, така и в Гърция. В същото време от 2009 г. насам само двама лидери на страни от еврозоната успяха да запазят постовете си след избори. Притеснителен е и фактът, че екстремистки партии, като ултра националистическата Златна зора в Гърция, получават все по-широка подкрепа.
Повишаването на продуктивността е повод за оптимизъм за устойчивостта на еврото, коментира главният икономист на Morgan Stanley Йоаким Фелс, с което не споделя мнението на икономисти, като Пол Кругман и Мартин Фелдстейн, че някои страни трябва да напуснат еврозоната, за да стимулират икономическата си ефективност.
„Вътрешното ребалансиране в еврозоната продължава“, посочва Фелс. „Някои от въпросните страни, особено Испания, но също така и Португалия, да не говорим за Ирландия, осезателно възстановяват конкурентоспособността си“.
На 15 февруари Кругман заяви в интервю за Bloomberg Television, че той лично е изненадан, че Гърция все още не е напуснала еврозоната и че „подобно развитие все пак остава по-вероятния сценарий“.
„Цената на това всички да останат в еврозоната, макар и висока, е по-ниска от тази, която ще бъде платена, ако определени страни напуснат валутния съюз“, казва Бари Ейхънгрийн, професор по икономика от Калифорнийския университет в Бъркли.
В края на миналата година комбинираният дефицит по текущата сметка на Гърция, Ирландия, Италия, Португалия и Испания се е свил до 0,6% от брутния им вътрешен продукт (БВП) от 7% през 2008 г. и по всичко изглежда, че ще бъде балансиран по-късно тази година, изтъква Холгер Шмайдинг, главен икономист на Berenberg Bank в Лондон.
Въпреки че спадът на вноса също допринася за тази корекция, през четвъртото тримесечие на 2012 г. Гърция успя да увеличи износа си извън Европейския съюз (ЕС) с около 30% на годишна база. За същия период Италия може да се похвали с ръст от 13%, допълва той.
Подходът за постигане на по-висока производителност чрез бюджетни икономии не рядко е бил критикуван. Носителят на Нобелова награда за икономика Джоузеф Стиглиц определя коктейла от вътрешна девалвация и бюджетни икономии като „токсичен“. Понижаването на заплатите и цените единствено ще увеличава дълговата тежест, както за правителствата, така и за домакинствата, коментира той в анализ, публикуван по-рано този месец в Project Syndicate.
Без повишаващия се износ през последните години икономическото представяне на Европа щеше да е чувствително по-слабо. Ако от уравнението извадим нетния износ от 2008 г. насам, икономиката на Ирландия щеше да е с 4 процентни пункта по-слаба, гръцката с 3 процентни пункта, а тази на Португалия и Испания с 2 пункта, разкрива анализ на Citigroup Inc. Trade.