Ако регулираме цените на електричеството, ще създадем прецедент и ще има нужда от регулация на цените на други блага, коментира комисарят по енергийните въпроси на ЕК Гюнтер Йотингер по време на заседанието на комисията по индустрия, проучвания и енергетика към ЕП в отговор на въпрос за енергийната бедност.
Европейците, които имат затруднения, трябва да получават подкрепа от държавата и така ще могат да си позволят да платят сметките си, смята той.
В дискусията един от евродепутатите отбеляза, че българите са излезли на улицата, протестирайки заради високите цени на електричеството. По негово мнение обаче високи са цените и в други страни от Източна Европа – подобна е ситуацията в Унгария и Полша. В Полша домакинствата отделят повече от 50% от доходите си за енергия през зимния период. Решението на този проблем обаче са енергийни помощи, смята Йотингер.
Енергийната бедност беше обсъдена и в края на миналата седмица в Европейския парламент. Депутатите приеха резолюция относно подготвената от ЕК Енергийна пътна карта. В текста евродепутатите препоръчаха държавите да обърнат внимание на уязвимите домакинства с ниски доходи, които най-силно са засегнати от по-високите цени на тока и топлинната енергия.
В препоръката е записано още, че понятието енергийна бедност описва ситуацията, когато повече от 10% от доходите на домакинството отива за закупуване на енергия.
Шистов газ, ВЕИ и цената на петрола
По време на дискусията енергийният комисар прогнозира, че цената на петрола ще продължава да расте на световния пазар. Шистовият газ обаче едва ли ще изиграе такава роля за намаляването на енергийните източници, както е в момента в САЩ. „Не бива обаче да се противопоставяме на добива на шистов газ“, призова още Йотингер.
От комисията представиха данни, че през 2002 година за петрол и природен газ са били харчени около 1% от брутния вътрешен продукт на ЕС. Сега този процент е 4 на сто, или около 400 млрд. евро.
Секторът на производството на енергия от възобновяеми източници все още се нуждае от държавна подкрепа, заяви още комисарят по време на изслушването в комисията. Субсидиите обаче трябва да намаляват прогресивно и централите да станат конкурентни на пазара.