От десетилетия Кипър е любимо място за руските бизнесмени да държат спестяванията си и за корумпирани руски олигарси да укриват нечестно спечелени пари. Както и всички останали депозити в Кипър, и тези средства се очаква да бъдат обложени като част от условията на споразумение за кредити, които Кипър ще получи от еврозоната, пише Associated Press.
Руският президент Владимир Путин критикува днес решението като "нечестно, непрофесионално и опасно", заяви неговият говорител. Предлагаме поглед към това защо руснаците държат толкова много пари в кипърските банки и как Русия може да бъде засегната от кризата на островната държава.
По данни на рейтинговата агенция Moody's руснаците държат около 19 млрд. долара в депозити в Кипър, главно чрез основани от тях там компании. Също така към края на миналата година руски банки са поверили около 12 млрд. долара на кипърски банки и са предоставили заеми в размер на 40 млрд. долара на кипърски компании от руски произход.
Защо руснаците държат толкова много пари в Кипър?
Русия се хвали, че е една от страните в света, където данъкът върху доходите на гражданите и корпоративният данък са най-ниски - и двата са плоски в размер на 13%. През последните две десетилетия обаче руските бизнесмени предпочитат да влагат спестяванията си в офшорни зони, отчасти за да избягат от политическата несигурност и корупцията в Русия.
Кипър предлага 10-процентов корпоративен данък и относително стабилна политическа система.
Смята се също, че Кипър е главна дестинация за пране на пари. Далеч по-безопасно е за един корумпиран руски олигарх да държи в чужбина постъпленията си от нелегална дейност, укривайки информацията за своето състояние и притежания далеч от очите на руските банкови регулатори.
Според руски анализатори около 49 млрд. долара, което се равнява на 2,5% от брутния вътрешен продукт (БВП) на Русия, са били изпрани незаконно в чуждестранни сметки само през 2012 г. По думите на досегашният управител на руската централна банка Сергей Игнатиев тези трансфери може да са свързани с трафик на наркотици и корупционна дейност.
Държат ли обикновените руснаци парите си в Кипър? Отговорът е не, руснаците от средната класа държат своите спестявания и инвестиции предимно в родината си.
Как би могла ситуацията в Кипър да засегне руската икономика?
Десетки милиарди долари са напуснали Русия в последните години, главно заради опасенията на руските бизнесмени за политиката и корупцията в Русия, коментират анализатори. Те обаче не очакват проблеми в Кипър да върнат обратно тези пари у дома. Заместник-министърът на икономиката Андрей Клепач заяви днес, че не смята, че развитията в Кипър ще засегнат потока на капитали в която и да е посока. През изминалата година официално над 56 млрд. долара са били прехвърлени от Русия в други страни.
Какви са опасностите за руските банки? Руските банки са предоставили заеми на стойност около 40 млрд. долара на базирани в Кипър компании с руски произход, разкриват данни на Moody's. Ако инвеститорите започнат да изтеглят големи суми пари от Кипър, правителството там може да замрази капиталовите потоци. Това би блокирало плащанията по кредитите на руските банки.
Иван Чакаров, главен икономист в базираната в Москва банка Ренесанс капитал, съобщи на инвеститорите сутринта, че ако Кипър наложи административни мерки и инструменти за ограничаване на капиталовите и финансови трансакции в и извън страната, "руските банки може да понесат значителни загуби, достигащи почти до 2 процента от БВП".
Русия преди е предоставяла кредити на Кипър. Островната държава сега се стреми да отложи срока по погасяването на заем от 2011 г. в размер на 2,5 млрд. евро, който получи от Русия.
Кипър иска също да получи нов заем в размер на 2 млрд. от Русия. Путин заяви, че Русия би желала да помогне на Кипър, щом веднъж бъде уреден европейският спасителен пакет, но много водещи министри от кабинета твърдо се противопоставят на идеята за нови заеми на Кипър.
Руският финансов министър Антон Силуанов, който се очаква да приеме кипърския си колега в сряда, заяви миналата седмица, че в замяна Русия може да поиска от Кипър информация за кипърски компании, регистрирани от руснаци.
Силуанов днес се оплака, че Русия не е била информирана за решението за събиране на данък върху депозитите въпреки договорката между Русия и ЕС да координират усилията си.
Силуанов заяви, че министерството ще трябва да преосмисли дали да предостави на Кипър финансова помощ "в светлината на новата ситуация".