Италия е близо до намирането на начин да изплати огромните дългове на публичния сектор към частни компании, без да увеличава публичния дълг, заяви италианският премиер в оставка Марио Монти, цитиран от Ройтерс.
Италианската публична администрация, мъчеща се да свие разходите в опит да бъде постигнат балансиран бюджет, е прочута с бавното уреждане на сметките си с частните компании, които доставят стоки и осигуряват услуги, натрупвайки дълг от над 80 млрд. евро.
Правителството на страната притиска Европейската комисия да му разреши да започне уреждането на тези изостанали сметки, без това да се включва в изчисляването на публичния дълг, като вече е постигнат важен напредък, посочи Монти. „Ще работим с комисията за откриването на технически решения за започване на уреждането на сметките колкото е възможно по-бързо“, каза той.
Премиерът запазва поста след липсата на достатъчно изявен победител на проведените в края на миналия месец избори, който да успее да сформира ново правителство.
В сряда италианският президент Джорджо Наполитано ще започне консултации с парламентарно представените партии, за да се опита да разбере дали изобщо има шансове за съставянето на правителство. Процесът обаче може да отнеме седмици и дори месеци.
Италианският публичен дълг е над 2 трилиона евро, или 127% от брутния вътрешен продукт на страната, което е вторият най-висок показател в еврозоната след този на Гърция.