Има „очевидно подобрение“ в икономическата ситуация в Европа през последната година и страховете за разпадане на еврозоната вече „са неуместни“, коментира Евалд Новотни, член на управителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ), цитиран от CNBC.
„Както правителствата, така и централните банки си написаха домашните“, казва Новотни, който оглавява също и Австрийската централна банка. „Ето защо от финансова гледна точка ситуацията определено е много по-позитивна. Реалната икономика е мястото, където наистина имаме проблем – растежът все още не е достатъчно адекватен“.
Той изтъква дисбаланса между силните икономики в Северна Европа, включително австрийската и германската, които имат растеж и страните от Южна Европа, повечето от които все още са в рецесия.
Новотни допълва, че той лично се надява ситуацията на юг да се подобри през 2014 г. „Това обаче ще е предизвикателство“, предупреждава банкерът. Междувременно на форум, посветен на икономическото състояние на еврозоната бяха изказани опасения, че действията на ЕЦБ не помагат с нищо за преодоляване на социалната криза в съюза.
Най-лошото от кризата на суверенните дългове в Европа може и да е отминало от гледна точка на финансови сътресения, но сега регионът е изправен пред социална криза, заради която има опасност Европейският съюз и неговият проект за единна валута се разпаднат, отбелязва Ройтерс по повод организираната тази седмица от британската агенция конференция на високо равнище.
Политически и икономически анализатори, участвали във форума, заявиха, че септемврийското решение на ЕЦБ да изкупува държавни облигации в неограничен размер подкрепя усилията за справяне с някои аспекти на кризата, но не прави нищо, за да предотврати задълбочаващия се социален конфликт.
Най-пресният случай на засилващите се народни вълнения се прояви при резултатите от изборите в Италия, където гласоподавателите непреодолимо отхвърлиха програмите за икономии, подкрепяни от премиера в оставка Марио Монти и от ЕС.
Подобни проблеми са актуални и в Испания и Гърция, където безработицата сред младежите е 50 процента и хората за изправени пред "загубено поколение" на незаетост и безпомощност, отбелязва агенцията.
Португалия и до известна степен Ирландия са в подобно затруднено положение. Стачки и демонстрации се организират от Белгия до Кипър и Франция, обобщава Ройтерс.