Royal Bank of Scotland обяви най-високата си печалба от основна дейност след финансовата криза и спасяването си през 2008 г., подготвяйки почвата за продажбата на дела на британското правителство от 82% в нея, но при условие, че бъдат преодолени някои сериозни препятствия, съобщи Ройтерс.
През 2012 г. банката е реализирала оперативна печалба от 3,5 млрд. паунда, като резултатът е почти удвоен спрямо спечелените през предходната година 1,8 млрд. паунда.
Преди плащането на данъци обаче е отчетена загуба от 5,2 млрд. паунда заради разходи на стойност 4,6 млрд. паунда по загуби на стойност на собствения дълг на кредитната институция. Анализаторът на Liberum Capital Кормак Лийч заяви, че резултатите са „по-скоро слаби“ въпреки добрия контрол върху разходите.
Изплатените бонуси са на стойност 607 млн. паунда, или с 23% по-малко спрямо 2011 г. Банката е орязала 302 млн. паунда от вече изплатени или предстоящи бонуси заради участие на съответните служители в манипулирането на междубанкови лихвени проценти, за което бе глобена с 612 млн. паунда.
През 2008 г. Royal Bank of Scotland получи спасителна помощ от 45,5 млрд. паунда, но британското правителство вече търси начини да продаде вложенията си в нея, след като тя вече оздравена финансово.
„Светлината в края на тунела става все по-ярка“, заяви главният изпълнителен директор на банката Стивън Хестър. „Нашата работа е да доведем компанията до състояние, в което тя си върши добре работата, а инвеститорите искат да вложат парите си в нея“, добави Хестър.
Той пое поста след осигуряването на спасителната помощ и ръководи определяният от самия него най-голям обрат в историята на банката. Под неговото управление Royal Bank of Scotland се освободи от активи на стойност 900 млрд. паунда.
Председателят на борда на директорите на кредитната институция Филип Хемптън заяви, че тя е „доста близо до добро финансово здраве, което би позволило на акционерите да получат дивидент, а правителството на започне да продава дела си“. Великобритания обмисля различни възможности за приватизиране на банката от прехвърляне на акциите до публичната им продажба с отстъпка.