За да се развива руската икономика, трябва да се увеличи делът на доходите от високотехнологични отрасли и да се повиши жизненото равнище. Това е мнението на руския премиер Дмитрий Медведев, изразено в интервю за кубински медии по време на визитата му в Хавана.
"В руската икономика има редица предизвикателства, на които още не сме отговорили. Първо, нашата икономика е силно зависима от цените на суровините. Това е лошо. Трябва да е диверсифицираме", каза Медведев, цитиран от ИТАР-ТАСС. Премиерът подчертава, че почти половината от постъпленията в бюджета са от износа на въглеводороди - газ и нефт, и добави, че макар това да е важно перо за доходи, независимо от това Русия има огромен научно-технически потенциал и добри условия за създаване на високотехнологична икономика, на "умна икономика".
„Просто износът на нефт и газ вече не носи такива доходи, които можеше да носи преди. затова сега трябва да взимаме мерки за намаляване на дела на суровинните отрасли в полза на високите технологии в промишлеността, включително преработката на суровините, защото това също може да бъде основано на най-високи технологии“, заяви Медведев.
Като втори проблем на руската икономика той посочи повишаването на жизненото равнище в Русия. Медведев подчерта, че от 1991 г. страната е изминала дълъг път, но в тази сфера все още има проблеми.
Според премиера доходите на специалистите в бюджетната сфера все още не отговарят на "сегашното равнище на развитие на Русия". Той напомни, че президентът и правителството са решили да бъдат увеличени заплатите на лекарите, учителите, преподавателите във висшите училища и университетите.
Говорейки за световната финансова криза и за това как тя се отразява на Русия, Медведев заяви, че често пъти кризата може да се превърне в допълнителен импулс за развитие. Според него това важи и за сегашното положение на Русия. Като цяло икономиката е в "нелошо" състояние, ако се сравни с положението по света, каза Медведев и отбеляза, че икономическият растеж на Русия за миналата година е бил по-висок от световния - около 3,6 на сто от БВП. Добави и, че Русия има сравнително добри показатели на инфлацията, че имат нисък процент на вътрешния и външния дълг спрямо БВП.
Медведев се обяви за отмяна на американската търговско-икономическа блокада на Куба, която нарече "възмутителна" и анахронична.
Всички държави на света трябва да създадат по-съвременна и ефикасна глобална финансова система. Това е сложна, но изпълнима задача, каза още Медведев в интервюто си за кубински медии.
Русия е готова да бъде много активна в създаването на по-съвременен и справедлив финансов ред, защото ако тя не го направи, вместо нея ще го направи някой друг, а това няма да е "добра игра", заяви руският премиер. Моделът на икономическо сътрудничество в съвременния свят трябва да е полицентричен.
Днес нито една държава, дори и най-силната и мощната, не може да претендира за ролята на главна икономика на планетата, дори ако емитира свободно конвертируема валута, резервна валута - като долара или друга, посочи Медведев и добави, че кризата от 2008 г. е показала, че може да пострада всяка икономика - и американската, и на ЕС, "да не говорим за други страни".
БТА