Европейската комисия (ЕК) остави непроменена прогнозата си за икономическия растеж на България за тази и следващата година – съответно 1,4% и 2%. За 2015 г. обаче очакванията на Брюксел са ръстът на брутния вътрешен продукт (БВП) да се забави до 0,8%.
Очакванията на ЕК за икономическия растеж у нас са по-ниски от предвижданията на финансовото министерство, което заложи 1,9% ръст на БВП в бюджета, каквито са и очакванията на Световната банка и Европейската банка за възстановяване и развитие.
Прогнозата на ЕК се доближава единствено до тази на Международния валутен фонд (МВФ), който очаква икономически растеж от 1,5 на сто.
Що се отнася до инфлацията, Брюксел очаква тя да се задържи почти стабилна през следващите три години и да достигне 2,6% през тази година, 2,7% през следващата и да падне до 2,5% през 2015 г.
От отношение на безработицата ЕК очаква през тази година тя да остане без промяна на ниво от 12,2%, да се свие до 11,9% през 2014 г. и да нарасне до 12,7% през 2015 г.
От Брюксел посочват, че възстановяването на страната е бавно и ще се определя основно от вътрешното търсене, докато за нетния износ очакванията са да допринася негативно за растежа през 2013 г.
„Износът се очаква да се възползва от възстановяването на европейските пазари през 2013 и 2014 г. Вносът обаче ще регистрира много по-бързи ръстове поради съживяването на потреблението и инвестициите. Затова се предвижда салдото по текущата сметка през 2014 г. да е отрицателно и да има дефицит от 2%“, посочват от Еврокомисията.
„Вътрешното търсене се очаква да бъде подкрепено от като цяло стабилната вътрешна икономическа среда и относително стабилните публични финанси. Финансовият сектор също се очаква да има положителен принос за растежа“, пише още в доклада на ЕК.
Брюксел предупреждава, че пазарът на труда ще остане слаб, въпреки че се наблюдава забавяне на темпа на спад на заетостта. Заключенията са, че безработицата в страната става „все по-структурна“ заради силното свиване на заетостта сред нискоквалифицираните работници, по-бедните региони и свързаните със строителството сектори. „Това ще забави пазара на труда дори и при ръст на икономиката“, посочват от ЕК.
Според прогнозите фискалната позиция на страната ще остане стабилна, като дефицитът през 2013 г. се очаква да бъде 1,3%, а за 2014 г. да намалее до 1% от БВП. „Въпреки че се очаква да продължат благоприятните тенденции за приходите в бюджета, разходите ще растат по-бързо през тази година заради ръста на пенсиите и на социалните разходи като цяло“, посочва се в доклада.