fallback

Меркел предлага източногерманско решение за проблемите на Европа

В началото на 21-ви век Германия беше болният човек на Европа и фактът, че днес сме стигнали толкова далеч има връзка с реформите, които проведохме, изтъква тя

08:00 | 20.02.13 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Германският канцлер Ангела Меркел. Снимка: Ройтерс

Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че изпитващите проблеми икономики в еврозоната могат да се поучат от опита на Източна Германия след падането на Берлинската стена, съобщава Bloomberg.

Меркел, първият германски канцлер от бившия комунистически изток, коментира, че опитът й от Източна Германия я е научил, че освен реформите за повишаване на конкурентоспособността друг път няма.

„Когато станахме част от Федералната република, трябваше да проведем широкомащабни реформи, за да преструктурираме икономиката си въпреки масовото недоволство“, изтъква Меркел. „Това беше необходимо, за да се създаде солидна база от малки и средни компании в новите провинции“.

„Въпреки че първоначално източногерманските региони можеха да се издържат от европейските фондове, крайната цел на структурната реформа беше появата на конкурентни компании“, допълва тя.

Меркел иска от проблемните страни в Южна Европа да реформират трудовите си пазари, за да станат по-конкурентоспособни в глобализиращия се свят. На срещата на европейските лидери през юни канцлерът планира да представи стъпки за повишаване на конкурентоспособността заедно с френския президент Франсоа Оланд.

Освен опита си в Източна Германия Меркел цитира пакет от реформи, известни като Агенда 2010 г., които бяха прокарани от бившия германски канцлер Герхард Шрьодер.

Въпросният пакет от трудови реформи и ограничения на социалните разходи доведе до  улични протести срещу правителството на водената от Шрьодер коалиция между германските социалдемократи и зелените.

Меркел победи Шрьодер на изборите през следващата година, след като безработицата в страната достигна рекордните от Втората световна война 12,1%.

Базираната в Париж Организация за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) е сред организациите, които отчитат, че реформите на Шрьодер са помогнали безработицата в Германия да се понижи до 6,8% през декември 2011 г. - най-ниското ниво от обединението на Източна и Западна Германия през 1990 г.

Агенда 2010 г. ни доведе до ситуацията, в която се намираме днес. Ниската безработица и високите доходи не паднаха от небето, казва Меркел, която ще се опита да спечели трети мандат на федералните избори на 22 септември.

„В началото на 21-ви век Германия беше болният човек на Европа и фактът, че днес сме стигнали толкова далеч има връзка с реформите, които проведохме в миналото. Ето защо може да твърдим, че една евентуална промяна в Европа ще има положителен ефект“, допълва тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:49 | 12.09.22 г.
fallback