fallback

Скандалът с конското месо достигна Nestlé

В равиоли и тортелини на компанията, продавани в Испания и Италия, е открито конско

09:50 | 19.02.13 г.
Автор - снимка
Създател

Скандалът с конското месо достигна гиганта в хранителната индустрия Nestlé. При тестове е било открито конско ДНК в два продукта с юфка, за които германска компания е предоставила месо, се казва в изявление на швейцарската група. Продаваните в Италия и Испания видове говежди равиоли Buitoni и тортелини с говеждо месо веднага след това са били доброволно изтеглени от пазара. В останалите части на ЕС това ястие не било предлагано. Няма и риск за сигурността и здравето на консуматорите, предаде Ройтерс.

"Днешното изтегляне на някои продукти на Nestlé в няколко европейски страни не оказва влияние върху останалите пазари", заяви групата. Делът на конско месо е бил над един процент, добавя Nestlé. И един произведен във Франция продукт със замразенo месо на Nestlé е бил изтеглен от пазара. Вероятно става дума за готова лазаня, която е предназначена за ресторанти.

Праг от около един процент месо се счита за британския орган за контрол на храните за вероятна измама или груба небрежност. "Ние сме информирали германските органи за това", се казва в изявлението на компанията, която добавя, че са спрени всички доставки на готови ястия, които съдържат говеждо месо, получено от съответните германски доставчици.

Компанията се извинява на своите клиенти и обяви, че като следствие от скандала ще въвежда по-високи стандарти и ще подобри възможността за проследяване на съставките.

В Германия, България и редица други европейски страни наскоро бяха открити следи от конско месо в милиони готови ястия. В тази страна са били засегнати големите вериги супермаркети като Edeka, Aldi Süd, Kaiser's Tengelmann, Lidl и веригата за замразени храни Eismann.

Конското месо бе открито в замразена лазаня, но също и в равиоли, тортелини или консерви с гулаш. След това се оказа, че лазаня с конско е сервирана в училищни столове във Великобритания. Там бяха арестувани и трима месари, които смесвали телешкото с конско месо.

В края на миналата седмица се появиха и съмнения, че в търговска верига в България е продавана лазаня с конско вместо телешко месо. Получен е бил сигнал по европейската система за бърз обмен на информация за продукт, който идва от Франция и е бил произведен в Люксембург. Веднага са били изпратени проби за ДНК анализ в лаборатория в Германия, които да докажат дали месото е конско. Всички количества - общо 86 килограма, са възбранени за продажба, допълни земеделският министър Мирослав Найденов.

Investor.bg припомня, че преди дни Българската агенция по безопасност на храните съобщи, че е направила проверка на магазинната мрежа и не е открила хранителни продукти с конско вместо телешко месо.

Междувременно Европейският съюз реши да предприеме спешни мерки за изследване на съмнителна кайма заради наличието на конско месо в хранителни продукти. Такива са открити вече в половината държави от Европейския съюз.

Подозренията засега падат върху френски месопреработвателни компании, които са закупили общо 750 тона конско месо от Румъния. Румънският износ е напълно законен, но Европейската комисия се притеснява от липсата на информация върху етикетите. Поради това във всяка страна-членка на съюза спешно ще бъдат направени общо 2 250 ДНК-проби.

Междувременно френските власти взеха решение за разрешаване за възобновяване на дейността на компанията Spanghero, която се оказа въвлечена в скандала, съобщава агенция France Presse, цитирайки френския министър на земеделието Стефан льо Фол.

По думите на министъра предприятието получава разрешение за производство на говежда кайма, колбаси и полуфабрикати. Въпреки това на нея не е позволено да възобнови работата си по закупуване и препродажба на замразено месо.

Льо Фол също така заяви, че информацията за крайния резултат от разследването по отношение на участието в измамата на Spanghero с конско месо ще бъде публикувана в петък.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:09 | 08.09.22 г.
fallback