Франция се съгласи да рестартира обтегнатите отношения между Турция и Европейския съюз (ЕС), размразявайки преговорите с Анкара за приемане на страната в общността след години на застой, съобщава Financial Times.
Вчера френският външен министър Лоран Фабиюс обяви, че Париж е съгласен ЕС да възобнови преговорите с Турция – решение, което ще стопли отношенията между двете страни след продължителното напрежение, белязало мандата на бившия фрески президент Никола Саркози.
Дипломати в Брюксел и Анкара са притеснени, че повече от 7 години след формалния старт на преговорите за приемането на Турция в ЕС, повечето преговорни глави все още остават блокирани.
ЕС е дълбоко разединен по въпроса дали да приеме Турция като пълноправен член. Междувременно привлекателността на Съюза от гледна точка на Анкара също е намаляла заради кризата в еврозоната.
Според проведено наскоро проучване на общественото мнение почти две трети от турците заявяват, че не желаят страната им да се присъединява към ЕС.
Независимо дали в знак на протест или за да окаже натиск върху ЕС, турският премиер Реджеп Ердоган загатна, че Анкара може да задълбочи връзките си с подкрепяната от Москва и Пекин Шанхайска организация за сътрудничество, вместо да се занимава с Европа.
Фабиюс каза на турския си колега Ахмет Деветоглу, че преговорите с Турция ще бъдат размразени по една от 35-те глави – регионалната политика. Той коментира, че допълнителни глави могат да бъдат отворени в бъдеще.
Рестартирането на преговорите се очаква да се случи преди посещението на френския президент Франсоа Оланд в Турция, което се очаква през следващите месеци.
Франция иска да вдъхне „нов живот“ в отношенията между Анкара и ЕС, се посочва в изявление на френското външно министерство.
Преговорни глави с Турция не са били отваряни от юни 2010 г. Франция все още блокира 4 преговорни глави, Кипър - 6, а ЕС потвърди позицията си, че 8 преговорни глави не могат да бъдат бъдат отворени, нито пък която и да е глава може да бъде затворена, докато Турция не се споразумее за съдбата на средиземноморския остров, чиято северна част Анкара окупира през 1974 г.