Европейските инвестиционни банки се очаква да намалят размера на бонусите с около 20% - ход, който ще задълбочи разликата в заплащането между европейските и американските финансови институции, съобщи FT.
Консултанти и банкери смятат, че банки като Barclays, Credit Suisse и UBS ще намалят общите нива на бонусите за 2012 г. с до 15 на сто, а в инвестиционните нива съкращенията на допълнителните възнаграждения ще достигнат и 20 на сто.
Deutsche Bank например съобщи, че е намалила общия размер на бонусите за 2012 г. с 11% до 3,2 млрд. евро.
„Това отчасти се дължи на намалената численост на персонала, след като банките ограничиха инвестиционните операции“, коментира Том Гослинг от PWC. „Бордовете на банките са съсредоточили усилията си да увеличат възвръщаемостта на инвеститорите и да намалят бонусите в отговор на чисто репутационни въпроси“, допълни той.
Според други анализатори обаче банките ходят по тънко въже заради често противоречивите изисквания на инвеститорите, регулаторните органи и служителите.
„Някои от мениджърите на средно ниво очакват по-високи бонуси, като се има предвид, че изпълнението на повечето банки се е подобрило. Това обаче противоречи на действията на бордовете в момента“, коментира Марк Камерън от компанията за набиране на персонал Astbury Marsden.
„Европейските банки са изправени пред дилема – регулаторите, инвеститорите и политиците оказват по-голям натиск за намаляване на възнагражденията, отколкото се отчита в САЩ. Все пак европейските и американските банки са конкуренти в една глобална индустрия, затова не може да си позволят разликата в заплащането да стане прекалено голяма“, посочи Гослинг.
Специалисти по наемане на персонал обясняват, че заради масовите съкращения в банките в момента силно е намаляло и желанието за запазване на качествените служители на всяка цена. Някои банки са готови дори да посегнат на базовите възнаграждения.