Гражданите на България и Румъния имат право да се ползват от здравната и социална система на Германия дори и да нямат валидно разрешително за работа. Това е заключението на германски съд, което може да обърне тотално политиката на рестрикции, въведена от правителството.
Съдът е разгледал жалбата на 24-годишна българка, която е отишла да живее в Щутгарт при приятеля си – грък, който има разрешение за престой.
Българката е работила нелегално като сервитьорка в Щутгарт, тъй като разрешително за работа й било отказано. В последствие тя изгубила и работата си, но забременяла и получила и отказ за медицински грижи и социални помощи. От местната агенция по заетостта я посъветвали да се прибере в България.
Германия е една от страните от Европейския съюз (ЕС), в която действат ограничения за достъпа на българи и румънци не само до пазара на труда, но и до националната здравна система. Има ограничения и за получаването на социални помощи.
На първа инстанция съдът не се произнесъл в полза на сънародничката ни, тъй като съдебният състав разгледал презумпцията, че тя е пристигнала за сезонна работа и престоят й ще бъде кратък.
Федералният социален съд в Германия – институцията, пред която се обжалват подобни случаи, обаче е постановил, че ищцата е изпълнила всички изисквания и не може да бъде изключена от социалната система понеже е български гражданин. Съдът е взел предвид, че ищцата е живеела от 1 година в страната, когато е започнало делото, и искала да се премести в общо жилище заедно с приятеля си, който има разрешение за неограничен престой в страната.
Случаят с 24-годишната българка е прецедент, тъй като в подобни ситуации повечето граждани на други държави от ЕС са съветвани да не търсят социални помощи, ако не са легализирали статута си в Германия.
Заради приетото европейско споразумение за социално подпомагане всички чужденци от ЕС, които идват в Германия, ще имат същите права за социални помощи, както и самите германски граждани. Преди известно време правителството на Германия ограничи това споразумение, за да предотврати големия наплив на имигранти от страните, засегнати най-тежко от кризата.