За година броят на жените на ръководни постове в компаниите в Европейския съюз (ЕС) се увеличават. Единственото изключение е България, където жените в управленските бордове намаляват с 4% спрямо януари 2012 година. Въпреки средното увеличение, все още в 25% от големите европейски корпорации изобщо няма женско присъствие на високо управленско ниво.
Това се посочва в доклад на Европейската комисия (ЕК), посветен на равенството между половете.
Вв средата на ноември 2012 година в ЕС беше въведено ново законодателство, което подкрепя включването на повече жени в управлението на компаниите. Инициативата е на комисаря по правосъдие Вивиан Рединг.
Според разпоредбите жените на управленски длъжности трябва да бъдат поне 40% до 2020 година.
Към януари 2013 година жените са 15,8% от съставите на бордовете, само година по-рано този процент беше 13,7 на сто.
България е единствената страна, където има спад на броя на жените на високи позиции. Данните показват още, че само 12% от местата в бордовете на българските компании са заети от жени.
Без промяна в тази насока е ситуацията в Полша и Ирландия. Във всички останали страни от общността има повишение на броя на жените на управленски позиции.
Най-голям е делът на дамите по върховете на компаниите във Финландия, където те заемат 29% от местата в бордовете. Следват Латвия (28%) и Швеция (26%). На обратния полюс е Македония, която кандидатства за членство в ЕС, където само 4% от управленски позиции се заемат от жени.
Средно за ЕС през 2012 година по първоначални данни жените в бордовете на компаниите се увеличават с малко над 2%. Най-сериозен е ръстът в Италия – с почти 5 на сто, показват още данните на ЕК.