Европейските акции приключиха днешната сесия предимно с повишения в навечерието на вота за тавана на дълга в САЩ, предаде Bloomberg.
Общоевропейският Stoxx Europe 600 се повиши с 0,2%. Индексът достигна най-високото си ниво от февруари 2011 г. през този месец, след като републиканците и демократите постигнаха частична бюджетна сделка навръх Нова година.
В края на сесията германският DAX 30 добави 0,15% до 7 708 пункта, а британският FTSE 100 се повиши с 0,3% до 6 198 пункта. Френският CAC 40 обаче регистрира спад от 0,4% до 3 726 пункта.
Сред печелившите позиции се наредиха акциите на Novartis, след като компанията обяви по-висока от очакваното печалба и посочи нов директор, както и лотовете на Unilever заради по-високите от очакваното продажби.
Акциите на Logitech International SA също поскъпнаха, както и тези на SAP и Aixtron SE.
Сред губещите се наредиха акциите на TUI Travel, след като TUI AG се отказа от плана за обединение, на France Telecom, на Monte Paschi и други.
“Сезонът на отчетите в Европа все още не е в разгара си, затова пазарите са предпазливи”, коментира за информационната агенция Маниш Сингх от Crossbridge Capital в Лондон.
Той посочва, че пазарните участници са приели добре новината за отстъплението на републиканците от по-ранната им твърда позиция за тавана на дълга на САЩ. “Увеличението на тавана може да бъде само добра новина”, допълни анализаторът.
Днес Камарата на представителите трябва да гласува законопроект, с който да позволи вдигането на лимита и да улесни заемането на средства от финансовото министерство до средата на май. Така обаче републиканците отложиха решението за дълга на Щатите и на практика го обвързаха с преговорите за свиването на публичните разходи, отбелязва информационната агенция.
Глобалните инвеститори обаче са на мнение, че състоянието на финансите на САЩ представлява най-големия риск за световната икономика.
Същевременно днес излязоха тревожни данни за икономиката на Испания. Според централната банка на страната рецесията се е задълбочила през 2012 г., а през последните три месеца на годината брутният вътрешен продукт (БВП) е регистрирал спад от 0,6%.