Франция, Германия и други страни от Европейския съюз реагираха остро на предложението на британския премиер Дейвид Камерън за референдум, с който британците да решат дали искат да останат в съюза, пише Financial Times.
Външният министър на Германия Гидо Вестервеле заяви, че няма място за избор само на позитивите от членството, а френският му колега Лоран Фабиюс е на мнение, че „когато влезеш в отбор по футбол не може да решиш, че ти се играе ръгби“.
По-рано днес Камерън имаше реч, в която се обяви за референдум относно членството на Великобритания в Европейския съюз, който да се проведе през 2017 година.
Фабиюс предупреби Великобритания, че напускането на ЕС би било „опасно“. Вестервеле пък призова Великобритания да остане пълен и конструктивен член на съюза.
„Ние споделяме обща съдба в това изпълнено с предизвикателства време на глобализация. Като европейци, всички ние плаваме в една лодка“, обясни той.
Опасенията на Германия са, че ако Великобритания си избере само онези правила и нормативни процедури на ЕС, които и харесват, други държави също биха тръгнали по този път и така съюзът вече няма да може да функционира.
Швеция също изрази подобни опасения. „Гъвкавостта звучи добре, но ако се премине към Европа на 28 скорости, в края на краищата ще се окаже, че изобщо няма Европа, а само бъркотия“, заяви външният министър Карл Билд.
В изказването си Камерън предупреди европейските партньори, че ЕС ще пострада ако Великобритания напусне и заплаши, че ако няма достатъчно желание за нов договор, той ще продължи с опитите да осигури по-добра сделка за страна си.
По думите му обаче излизането ще стане с еднопосочен билет, а не с опция за връщане. Затова и референдумът би трябвало да постави въпроси, които ще касаят най-малко едно поколение.
Надеждата на Камерън е, че с референдума при евентуална негова победа на следващите избори и след като ЕС промени договорите си, той ще може да успокои евроскептиците, като в същото време запази интереса за инвестиции в страната. Затова и той ясно даде да се разбере, че ще направи референдума важно условие за създаване на коалиция за бъдещо управление.
Според него „е време британците да имат думата“ и да решат европейския въпрос. В момента в политическите и обществени среди в страната няма консенсус дали Великобритания трябва да бъде част от ЕС и игнорирането на темата няма да доведе до изчезването й, смята той.