Мнозинството от финансовите министри на държавите от Европейския съюз (ЕС) подкрепиха Германия, Франция и още 9 държави да въведат данък върху финансовите транзакции, предаде Ройтерс, като се позова на запознати източници, пожелали анонимност.
Вотът, от който са се въздържали финансовите министри на Великобритания, Люксембург, Чехия и Малта, ще позволи на Германия, Франция, Испания, Италия, Австрия, Португалия, Белгия, Естония, Гърция, Словакия и Словения да подготвят въвеждането на налога.
"Това е много важен момент в данъчната история", заяви еврокомисарят по данъчните въпроси Алгирдас Шемета пред журналистите, след като министрите подкрепиха схемата. Великобритания се въздържа от гласуване, заедно с Люксембург, Чехия и Малта, каза официално лице от ЕС, присъствало на срещата.
Идеята за подобен данък е предложена още преди 40 години от американския икономист Джеймс Тобин. Прегръщането й в момент на тежка криза е знак, че политиците се опитват да накарат банките да поемат своята част от отговорността за икономическите проблеми в световен мащаб.
Според оценки постъпленията от данъка върху финансовите транзакции може да достигнат 20 млрд. евро годишно.
Германия и Франция решиха да се възползват от опцията за т. нар. „засилено сътрудничество“ в ЕС, тъй като не се стигна до споразумение за въвеждане на данък върху финансовите транзакции във всички 27 членки на еврообщността. Съгласно правилата на ЕС режимът на засилено сътрудничество се прилага най-малко от 9 държави-членки, но след одобрението на мнозинството.
Критиците на новия налог обаче предупреждават, че последствията от въвеждането му са непредвидими. Чертаят се дори апокалиптични сценарии за изнасянето на финансовите операции в трети страни, които не прилагат такъв данък, което ще бъде тежко поражение за финансовата индустрия.
Привържениците на идеята смятат обаче, че с данъка ще се наложи по-строг контрол на спекулациите на пазарите, както и на търговията с високорискови инструменти.