Поскъпването на еврото с 8,4% спрямо щатския долар през последните 6 месеца създава нова заплаха за европейската икономика точно в момент, когато Старият континент е на път да се измъкне от дълговата криза, предупреждава Жан-Клод Юнкер, премиер на Люксембург и председател на Еврогрупата, цитиран от Bloomberg.
Както редица политици от Швейцария и Япония, които през последните дни посочиха силните местни валути като основен проблем за икономиката, късно в сряда Юнкер определи курса на еврото като „опасно висок“. Тази седмица единната европейска валута се търгуваше на нива от над 1,34 долара за първи път от февруари 2012 г.
Еврото поскъпна на фона на все по-осезателните признаци, че продължилата 3 години дългова криза е на път да отшуми. Миналата седмица президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги заяви, че няма непосредствени планове да разхлабва монетарната си политика допълнително.
„Миналата година се твърдеше, че еврозоната може да се разпадне. Аз пък заявих, че това няма да се случи“, изтъква Юнкер, чийто мандат като председател на групата на финансовите министри от еврозоната изтича по-късно този месец.
„След много усилия еврозоната вече е по-стабилна“, посочва той, допълвайки, че „сега курсът на еврото е опасно висок“.
След коментара на Юнкер европейската валута поевтиня с 0,9% - най-сериозния дневен спад от 3 януари. Последно еврото се търгуваше около 1,33 долара, след като докосна 1,34 долара на 14 януари – най-високото ниво от 29 февруари 2012 г.
Позицията на Юнкер отразява увереността на европейските политици, че са успели да овладеят фискалната криза. На 9 януари президентът на Европейския съюз (ЕС) Херман Ван Ромпой заяви, че „най-лошото вече е отминало, особено ако говорим за екзистенциалната заплаха за еврото“.
На 10 януари Драги се позова на „позитивната тенденция“ на европейските пазари и прогнозира, че „постепенно възстановяване на икономиката в еврозоната ще стартира през втората половина на 2013 г.“
На 5 януари професорът от Харвардския университет Мартин Фелдстейн, който е пословичен критик на еврото, посъветва европейските лидери да координират действията си, за да понижат курса на еврото с цел да стимулират растежа в региона чрез износ.
„По-евтиното евро би направило всяка една от страните от еврозоната по-конкурентоспособна в сравнение със страните извън валутния съюз“, казва Фелдстайн.