Разходите за енергийна ефективност се оказаха съвсем неефективни, показва анализ на Европейската сметна палата. Според данните от 2000 година насам ЕС чрез фондовете си е инвестирал над 5 млрд. евро по програми за енергийна ефективност в държавите от общността.
Проверките на одиторите обаче са показали, че проектите, които са получили финансиране по тези фондове, не са имали разумни цели по отношение на рентабилността, т.е. по отношение на разходите за единица спестена енергия.
Целите са били спестяване на енергия или подобряване на удобството, но не и да генерират финансови ползи, чрез икономии на енергия. Средният предвиден период на възвръщаемост на инвестициите е около 50 години, като има случаи, при които този срок надхвърля 150 години. При жизнения цикъл на обновените компоненти може да се заключи, че при тези проекти разходите съвсем не са били разумни.
В повечето случаи финансиране са получили сгради, които са били обявени като „готови“ за получаване на финансиране, ако се нуждаят от ремонт и документацията е съответствала на изискванията, допълват от Сметната палата.
„Като цяло държавите членки са използвали средствата, за да ремонтират обществени сгради, а енергийната ефективност е била в най-добрия случай от второстепенно значение“, коментира членът на Европейската сметна палата Харалд Вюгербауер, който е изготвил доклада за разходите за енергийна ефективност.