Френските профсъюзи и местният бизнес са се споразумeли вчера относно съществени промени в трудовото законодателство – ключов момент в усилията на президента Франсоа Оланд да овладее надхвърлящата 10% безработица до края на годината и да възстанови конкурентността на френската икономика, съобщава Wall Street Journal.
Само три от петте синдиката в преговорите обаче са подкрепили сделката след месеци на спорове, отнемайки на президента единодушната подкрепа, която би му дала силна политическа инерция.
„Това е първият случай от над 30 години насам, в който преговори на такова ниво и с такава важност завъшват със споразумение. Това е успех за социалния диалог”, коментира Оланд.
Предстои правителството да представи договорените текстове за одобрение в парламента, където партията на президента има мнозинство. Трябва също така преговарящите да ратифицират сделката в своите профсъюзи.
Споразумението ще позволи на компаниите да намаляват работните часове и заплатите при неблагоприятна икономическа ситуация, както направиха германските фирми по време на глобалната криза, за да си осигурят оцеляването. Работните места на служителите обаче ще бъдат гарантирани в такива периоди.
Работодателите са договорили и по-кратък период, в който служителите могат да обжалват съкращения (две вместо пет години). Разходите им за заплащане на временно заетите обаче се повишават, с цел стимулиране на постоянната заетост.Бизнесът се е съгласил да увеличи частните здравни осигуровки на временните работници и възможностите заработените обезщетения при безработица да се прехвърлят от едно работно място на друго.
Въпреки споразумението анализатоеи смятат, че Франция все още изостава от други водещи европейски икономики по отношение на гъвкавото трудово законодателство. Икономисти предупреждават, че страната рискува да се отдалечи още от Испания и Италия, които въведоха по-гъвкаво трудово законодателство. „Постигнатото не е толкова драстична промяна, каквато бе извършена в Германия”, посочва Гийом Гидоне, икономист в местната консултантска компания BIPE. „Мерките няма да превърнат страната в Елдорадо по отношение на трудовите разходи за работодателите, но ще облекчат бизнесите, които са в реална опасност”, коментира Филип Ледент, икономист в ING.
Някои икономисти пък посочват, че корекциите на трудовите закони могат да създадат работни места в средносрочен план, но не непременно и в краткосрочен, а дори могат да имат и краткотраен обратен ефект.