Към АБВ-то на политиката принадлежи правилото политиците да говорят за бъдещето в по-черни краски, отколкото го очакват в действителност. Политиците не се страхуват от нищо повече, отколкото от това да създадат у избирателите очаквания, които не могат да изпълнят след това. Защото несподелената любов може бързо да доведе до чувство на неудовлетвореност, гняв и отмъщение, пише в свой анализ проф. Томас Щраубхаар, директор и главен изпълнителен директор на Хамбургския институт за международна икономика (HWWI) и професор по икономика в Университета в Хамбург. Затова политиците, особено по време на предизборни години, рисуват икономическата ситуация в мрачни цветове. Колкото по-черни, толкова по-надеждни изглеждат след това техните собствени програми, а медиите ги отличават като мениджъри на кризата. Така че е повече от разбираемо, че германският канцлер Ангела Меркел предупреди в обръщението си за Нова година германците, че икономическа среда "през следващата година няма да е по-лесна, а по-трудна".
Песимизмът на канцлера е в рязък контраст с очакванията на германските компании. Проучване на германския икономически институт разкрива, че докато някои дружества са несигурни, мнозина очакват през 2013 г. добри сделки. Положението е много по-добро от настроението, показва още изследването. Това е благодатна почва за умнише хора с иновативни бизнес модели за привличане на нови клиенти и пазарен дял. Бил Гейтс и Стив Джобс са станали големи предприемачи в момента, в който Съединените щати са свалени на земята и от американската гледна точка светът е заплашен от срив. Facebook на Марк Зукърбърг и всички други успешни стартиращи фирми са осъзнали потенциала на новите решения докато масата обсъжда все още стари проблеми.
В същността на икономическия успех е лошите настроения да се разбират и като индикатор за нови възможности. Добрите настроения са добри времена за копирачи и масови производители, които се възползват от вълната на общия успех.
Във времена на лоши настроения настъпва часът на творческите предприемачи, които чертаят нови насоки или дори плуват срещу течението.
А от тези динамични прилежни предприемачи, изобретатели и решители на проблеми, поне в индустриалния сектор – в Германия с нейните десетки хиляди малки и средни предприятия има повече, отколкото в която и да е друга страна. Затова Германия е изправена пред нов икономически бум, а не пред ръба на пропастта, смята още проф. Щраубхаар.