Нови още по-строги европейски санкции срещу иранските банки, транспортния и индустриалния сектор в страната са в сила от днес, съобщава Ройтерс.
Санкциите, които бяха договорени през октомври, влязоха в сила с днешното им публикуване в Официалния бюлетин на Европейския съюз (ЕС).
Те включват забрана на финансовите транзакции, износът за Техеран на транспортна техника и стомана и вносът на ирански природен газ и петрол.
Санкциите отразяват нарастващите опасения около иранската ядрена програма и заплахите от страна на Израел да атакува ядрените инсталации в страната при провал на дипломатическите усилия.
Европейските дипломати се надяват, че преговорите с Иран могат да бъдат възобновени през януари.
Британското външно министерство отбелязва, че има очевидна нужда „от спешно решение на проблема“.
В обхвата на новите санкции попадат едно физическо лице и 18 юридически лица.
Физическото лице е Бабак Занджани, важен посредник в иранските петролни сделки и в трансфера на придобити от търговията с петрол средства. Той притежава компанията Sofinet, която е базирана в Обединените арабски емирства (OAE).
Сред 18-те юридически лица са три филиала на иранската национална компания за рафиниране и доставка на петрол, както и няколко института и фирми, обвинени, че подкрепят пряко иранските ядрени програма.
Сред тях са техеранският Технически университет Шариф и Иранската държавна компания за алуминий. Досега ЕС е наложил санкции на 105 физически лица и на 490 юридически лица, свързани с иранската ядрена програма.