През 2011 година делът на потребената енергия, произведена от възобновяеми енергийни източници, достига 13,4% от общата, сочат предварителните данни на EurObserv`ER. Организацията е създадена с подкрепата на Европейската комисия.
През 2010 година делът на енергията от ВЕИ, потребявана в ЕС, е бил 12,5%, като причина за малкото увеличение на дела спрямо тогава е слабият ръст на потреблението на биогорива.
Данните за България показват, че страната ни изпреварва поставените през 2009 година цели. През 2011 година произведената от ВЕИ енергия е 12,8% от общо потребяваната, а според европейските изисквания делът трябва да бъде най-малко 10,8%. От статистиката е видно още, че няма промяна в производствения дял през 2011 година спрямо 2010 година.
Енергията от ВЕИ стана причина за напрежение между производители и Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) у нас. Според изявленията на шефа на комисията Ангел Семерджиев причината за поскъпването на тока в България е именно т. нар. "зелена" добавка към сметките ни, която отразява включването на мощностите към мрежата.
Според оценките има прекалено голямо производство и за да бъде ограничен бумът, ДКЕВР въведе и по-висока такса за включване, която трябва да бъде платена от производителите на електроразпределителните дружества. Ангел Семерджиев коментира още и че България не се нуждае от "зелена" енергия, а само европейските директиви ни задължават да произвеждаме енергия от възобновяеми източници.
До 2020 година България трябва да постигне 16% дял в потребяваната енергия от възобновяеми енергийни източници – вятърни централи, слънчеви панели или биомаса. Това задължение е записано в Директивата за възобновяемата енергия, според която в целия ЕС делът на енергията, произведена от ВЕИ, трябва да бъде 20% от общата.
Амбициозната цел на европейските чиновници освен това е до 2020 година енергийната ефективност да се покачи с 20% и същевременно потреблението на енергия в общността да намалее с 20%.