Съветът на министрите на финансите на държавите-членки на еврозоната (т. нар. Еврогрупа) одобри тази нощ спасителната помощ на стойност 39,5 млрд. евро за испанския банков сектор, приключвайки по този начин официално многомесечните усилия за намиране на решение на кризата, заплашила да изправи страната пред необходимостта от пълна финансова помощ отвън, съобщи британският вестник Financial Times.
Одобрението бе до голяма степен предопределено, особено след като Еврогрупата обяви през юни, че е готова да осигури до 100 млрд. евро за испанските банки, които бяха повалени от спукването на жилищния балон в страната.
Но докато одобрението на министрите, дошло само часове, след като Мадрид официално отправи молба за финансиране, бе очаквано, размерът на отпусканите средства е доста по-малък, отколкото мнозина анализатори от частния сектор смятат за необходимо, особено сред като испанските банки продължават да се мъчат при задълбочаващата се рецесия. Някои от тях смятат, че средствата, които ще бъдат нужни за целта, са 2 или 3 пъти повече.
Европейски представители се надяват, че вливането на външен капитал в банките заедно с обявеното през миналия месец облекчаване на строгите бюджетни цели, налагани от Европейския съюз, ще отнемат напрежението от правителството в Мадрид и ще позволят страната да избегне вземането на допълнителна финансова помощ.
Доходността по базовите испански 10-годишни облигации падна до 5,25% в понеделник, след като Испания обяви отправянето на официална молба за помощта за банките. Това е най-ниското ниво на разходите на страната по заемането на средства от пазарите за последните 8 месеца.
Председателят на Еврогрупата Жан-Клод Юнкер заяви, че средствата ще бъдат преведени в средата на следващата седмица. „Реализирането на програмата върви по план, изпълнявайки всички изисквани условия, както е предвидено в меморандума за разбирателство“, каза Юнкер.
Испанският министър на финансите Луис де Гиндос на свой ред посочи, че отпуснатите кредити ще бъдат със срок на погасяване от 12 години и половина с 10-годишен гратисен период, а лихвата за първата година ще бъде по-малко от 1%.
„Смятаме, че това са изгодни условия, които ще помогнат да оздравим, преструктурираме и преодолеем проблемите в испанската банкова система. Това е положителен, фундаментален и жизненоважен процес и ние няма да повторим грешките от миналото“, категоричен бе Де Гиндос.
Президентът на временния спасителен фонд за еврозоната Клаус Реглинг заяви, че помощта ще бъде предоставена под формата на краткосрочни облигации, преведени в испанския спасителен фонд, познат под местния си акроним FROB.
Еврогрупата е отложила решението си за спасителната помощ за Кипър, като Юнкер отбеляза, че такова ще бъде взето не по-рано от 13 декември. Той добави, че това е датата, на която се очаква Еврогрупата да заседава отново в Брюксел за приключване на преразглеждането на втория спасителен пакет за Гърция.
Председателят на Еврогрупата, цитиран от РИА Новости, съобщи също, че Португалия ще получи поредния транш от спасителната програма за страната в началото на 2013 г.
„Португалия ще получи 2,5 млрд. евро през януари. От тях 1,6 млрд. евро ще дойдат от Европейския инструмент за финансова стабилност и от Механизма за финансова стабилност, а 0,9 млрд. евро – От Международния валутен фонд“, уточни той.
Юнкер изтъкна, че страната като цяло се справя с изпълнението на икономическата си програма, срещу която получава траншове от общия кредит на стойност 78 млрд. евро, съгласуван през 2011 г.
Той смята също, че подготовката за връщането на Португалия на пазарите на дългосрочно и краткосрочно заемане на капитал върви добре, като набраните оттам средства трябва да покрият част от финансовите ѝ нужди през 2013 г. „Потвърждаваме намеренията си да подкрепяме Португалия, докато тя не възстанови в пълна степен финансирането си от пазарите“, подчерта председателят на Еврогрупата.