Държавните и правителствените ръководители на ЕС прекъснаха поне временно преговорите си по бъдещия бюджет. Позициите все още са "много далеч една от друга", заяви след полунощ в Брюксел германският канцлер Ангела Меркел. Тя имала "сериозни съмнения", че ако преговорите продължат днес, ще се намери решение за спорните моменти, пише Wall Street Journal.
Финансовите експерти от федералното правителство щели да прегледат отново данните. Въпреки това в момента "далеч не е сигурно, че ще имаме резултат. Най-вероятно ще следва втори етап. Въпреки това атмосферата досега беше конструктивна и се доближихме до трайно решение”, каза канцлерът.
Председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой се срещаше цял ден вчера на четири очи с отделни лидери, преговаряйки за компромис. В края на краищата обаче 27-те лидери на ЕС седнаха на масата за преговори само за около два часа.
Непосредствено преди преговорите да бъдат прекъснати, Херман ван Ромпой представи на масата ново предложение за бюджета. Белгиецът вече не иска да допуска допълнителни компромиси по предстоящия бюджет на ЕС, но смята да удовлетвори исканията на някои държави-членки чрез преразпределение.
Според предложението общият бюджет за периода 2014-2020 остава почти без промяна на ниво от около 1 трлн. евро. Все пак до 8 млрд. евро повече трябва да бъдат инвестирани в европейското селско стопанство и допълнителни 11 млрд. евро – в Кохезионния фонд за икономически слабо развитите страни – реверанс към Франция и страните получатели. Тези допълнителни разходи трябва да бъдат компенсирани чрез съкращения в областта на конкурентоспособността, правосъдието и вътрешните работи, външната политика и управлението.
Но нито Меркел, нито френският президент Франсоа Оланд показаха задоволство от това предложение, а мощна съпротива може да се очаква и от британския премиер Дейвид Камерън.
От самото начало беше ясно каква херкулесова задача ще бъде за Ван Ромпой постигането на споразумение за новия бюджет, пише още WSJ. Още при самото си пристигане в Брюксел британският премиер Дейвид Камерън започна диалога с тежки думи: с досегашните предложения съм всичко друго, но не и доволен". Той щял да се бори за това, да постигне най-доброто за страната си. И неговият холандски съюзник Марк Рюте поясни метафорично, че носи „заредено оръжие със себе си“, което щял да използва, ако исканията му не бъдат изпълнени.
Камерън иска да замрази средствата на ЕС на нивото на 2011 г. Но той не е сам. Други нетни платци, като Германия, отхвърлят предложението на Европейската комисия. Споразумение за бюджетния спор без участието на Великобритания, федералното правителство не можело да си представи.
В навечерието на срещата нараснаха опасенията, че Камерън ще наложи вето на срещата на върха, ако останалите държави-членки на ЕС не удовлетворят исканията му. Полша е лидерът на коалиция от 15 държави-членки, която също така включва измъчвани от кризата страни като Испания, Гърция и Португалия. Групата се готви да защитава така наречените кохезионни плащания за най-бедните в Европа, което от своя страна не удовлетворява нетните платци в Северна Европа, които настояват за преминаване в режим на икономии. Новата финансова рамка на ЕС все пак предвижда разходите да бъдат ограничени във всички политики на общността. Лъвският пай от бюджета ще бъде както обикновено за земеделски субсидии и за насърчаване на най-необлагодетелстваните региони. Вече рационализираният през миналата седмица проектобюджет има лимит от 975 млрд. евро. Но това все още е далеч от спестяването на десетки милиарди, за които мечтае британският премиер Камерън.
"Във време, в което у дома взимаме трудни решения за публичните разходи, ще бъде доста погрешно (...), ако има предложения за тези допълнителни разходи на равнище ЕС", заяви Камерън. Той иска преди всичко намаляване на административните разходи, които предизвикаха гнева на много евроскептици на острова, пък макар и със сравнително скромните около 9 милиарда евро годишно.
Няма да е фатално, ако има необходимост за координация и споразумението бъде постигнаго едва през следващите месеци, казват източници от правителствените кръгове в Берлин. Президентът Ван Ромпой все пак иска да постигне възможно най-скоро решение, за да предотврати появата на нови фронтове във вече обтегнатата заради гръцката дългова криза и увеличаващата се изолация на британците обтегната европейска общност. Ако се стигне до провал на финансовата среща на върха, проблемите ще се проточат през следващата година и ще застрашат гладкото стартиране на различни програми на ЕС.