fallback

ЕС работи по новата бюджетна рамка без Великобритания

Брюксел се опитва да елиминира Лондон при дискусиите за бюджета на ЕС до 2020 г., но вероятно с цената на сериозни усложнения

09:11 | 19.11.12 г. 6
Автор - снимка
Редактор

Европейските власти са започнали работа по изготвянето на бюджетната рамка на Европейския съюз (ЕС) без участието на Великобритания, съобщи FT.

И дипломати, и еврочиновници проучват юридическите и техническите възможности за изготвянето на бюджета до 2020 г. без Лондон, информира изданието, като се позовава на запознати анонимни източници.

Лидерите на държавите от ЕС в четвъртък пак ще се срещнат, за да дискутират фискалната рамка за следващия фискален период и да се опитат да постигнат споразумение. Перспективите пред тази среща обаче още отсега изглеждат мрачни, тъй като Брюксел смята, че не може да изпълни исканията на Великобритания.

Бюджетните преговори ще бъдат възобновени още довечера, когато председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой е домакин на вечеря за европейските министри.

Планът за изготвяне на бюджетна рамка без Лондон може да се окаже и опит за натиск върху премиера Дейвид Камерън. Европейските власти обаче признават, че такъв подход може да доведе до сериозни усложнения и да има тежки последици за и без това влошените отношения между ЕС и Великобритания.

От Даунинг стрийт в Лондон съобщиха, че знаят за тези опити, но отхвърлиха идеята за бюджетна сделка без Великобритания. “В крайна сметка и ние трябва да сме съгласни как се харчат тези пари, тъй като правим значителна нетна вноска”, коментира говорител на Дейвид Камерън.

Камерън зае най-агресивната позиция що се отнася до дебатите за разходната част на бюджета на ЕС. Швеция също зае подобна позиция, а може да се очаква и други държави да направят опит да осуетят сделката, ако не се стигне до свиване на разходите.

Президентът на Франция Франсоа Оланд пък заяви в събота, че "преди всичко разходите за общата селскостопанска политика трябва да бъдат запазени".

Близки до Дейвид Камерън, пожелали анонимност, смятат, че шансовете за постигане на компромис са се увеличили, но смятат, че преговорите ще се проточат и през следващата година.

Държавите от ЕС, които искат бързо постигане на споразумение обаче, са притеснени от позицията му, тъй като осъзнават, че ако наложи вето на бюджета, той ще пожъне огромни политически ползи в родината си.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:05 | 13.09.22 г.
fallback