Заседанието на Съвета на Европейския съюз на ниво министри на икономиката и финансите на 27-те държави членки, посветено на съгласуването на бюджета на съюза за 2013 г., се провали, преди да е започнало, съобщи ИТАР-ТАСС.
Преговорите бяха блокирани от комисията за бюджета към Европейския парламент, която сметна продължаването на консултациите в настоящите условия за безсмислено, съобщи нейният председател Ален Ламасур.
„ЕП не може да продължи преговорите за бюджета за 2013 г. в условия, когато Съветът на ЕС е неспособен да открие решение на проблема с недостига на средства в бюджета за настоящата година“, каза Ламасур.
Той има предвид призива на Европейската комисия към страните от ЕС за внасянето на още 8,9 млрд. евро в бюджета за настоящата година, за да бъде осигурено финансирането на редица европейски програми, сред които тази за подкрепата на малките и средни предприятия и програмата „Erasmus Mundus“ за студентски обмен. Държавите-членки обаче в отговор препоръчаха на ЕК да се простира според чергата си.
Що се отнася до предложения в края на октомври от ЕК проектобюджет за 2013 г., в него е заложен аналогичен проблем. Комисията поиска 138 млрд. евро, което е с 6,8% повече от бюджета за 2012 г., но водещите страни в ЕС с рядко постигано единодушие отказаха да увеличат вноските си.
В съвместно изявление Германия, Франция, Великобритания, Австрия, Холандия, Финландия, Дания и Швеция посочиха, че подобно искане „е абсолютно неприемливо в период на криза, когато самата ЕК изисква от страните в ЕС спазването на строга бюджетна дисциплина“.
Вчера в полунощ изтече 3-седмичният срок, предвиден според законодателството на ЕС за изглаждане на разногласията между Съвета на ЕС и ЕП по проектобюджета.
Междувременно италианският премиер Марио Монти и британският му колега Дейвид Камерън признаха, че двете страни поддържат различни позиции по въпроса за намаляването на разходите и за бюджета на ЕС.„Убедени сме, че е необходим контрол върху разходите, но не споделяме мнението, че е необходимо значително съкращение на европейския бюджет, който трябва да бъде насочен към стимулиране на силна конкурентоспособност и икономическо развитие“, каза Монти, припомняйки, че Италия прави третата по големина вноска в бюджета на ЕС, а Великобритания – четвъртата.
На свой ред Камерън отбеляза, че в настоящите условия, в които националните икономики преживяват криза, „в общ интерес е средствата да бъдат изразходвани по-ефективно“.
Въпреки това, ако не бъдат вземани предвид „някои разногласия“, Италия и Великобритания успешно работят за запазването на общия пазар, за механизмите на банковия съюз и стабилизирането на еврото, от което е заинтересован и Лондон дори без да членува в еврозоната, подчерта Монти.