Британски законодатели ще разпитат директорите на Starbucks, Google и Amazon за това, как са успели да платят едва минимална част от данъците си във Великобритания при условие, че са генерирали продажби на Острова в размер на милиарди долари, съобщава Ройтерс.
Директорите на въпросните корпорации са били поканени да коментират ситуацията в светлината на нарастващото обществено и политическо безпокойство във връзка със съмненията за умишлено избягване на данъчното облагане от страна на големи международни компании.
„Трудно е да убедим обикновените граждани, че това е честно“, казва Маргарет Ходж, депутат от опозиционната лейбъристка партия.
„Това изключително много ядосва хората в сегашния фискален климат“, допълва тя, визирайки бюджетните икономии, които британското правителство е принудено да налага.
Миналата седмица Великобритания и Германия обявиха, че ще поискат от страните от Г-20 да принудят големите мултинационални компании да плащат „справедлива част“ от данъците в страните, където реализират продажбите си.
Starbucks не е плащала корпоративен данък във Великобритания през последните 3 години.
За последните 13 г. най-голямата верига за кафе в света е платила на Острова данъци за едва 8,6 млн. британски лири, при продажби от 3,1 млрд. лири за същия период.
Продажбите на Google през 2011 г. във Великобритания са възлизали на 4 млрд. долара. Въпреки това британското подразделение на интернет гиганта е платило данъци за едва 3,8 млн. лири.
Компанията избягва данъчно облагане във Великобритания като пренасочва продажбите си извън САЩ към подразделението си в Ирландия.
Данъците, които Amazon е платил във Великобритания през миналата година възлизат на едва 1 млн. лири. Британските продажби на компанията обаче се равняват на между 5,3 млрд. и 7,2 млрд. долара.
Amazon избягва британските данъци като пренасова европейските си продажби през подразделението си в Люксембург.