fallback

Лоренцо Бини Смаги: Испания спешно се нуждае от спасителен план

Испанците трябва да съживят икономиката си и единственият начин е да потърсят подкрепата на ЕЦБ, коментира бившият директор на банката

19:47 | 12.11.12 г. 2
Автор - снимка
Създател

Лоренцо Бини Смаги, бивш член на борда на директорите на Европейската централна банка. Снимка: Ройтерс

Гърция има нужда от повече време, за да приложи бюджетните икономии и да изплати дълговете си, докато Испания трябваше да е поискала спасителна програма „още вчера“, коментира Лоренцо Бини Смаги, бивш член на борда на директорите на Европейската централна банка (ЕЦБ), цитиран от CNBC.

Испания не трябва да губи повече време и трябва да потърси подкрепата на Европа, казва Бини Смаги.

„Те трябва да съживят икономиката си като понижат лихвите по облигациите, които издават. Единственият начин е да потърсят подкрепата на ЕЦБ“, коментира той, допълвайки, че Испания е трябвало да направи това още „вчера“.

ЕЦБ обяви програмата си за изкупуване на облигации през септември.

Испанската икономика е в рецесия, а безработицата в страната е над 25%. До този момент испанският премиер Мариано Рахой обаче отказва да потърси помощта на ЕЦБ поради условията, които ще трябва да изпълни Мадрид.

„Трябва да спечелите от подкрепата на ЕЦБ, а за да направите това трябва да кандидатствате за програмата“, казва Бини Смаги, допълвайки, „че икономиката на страната вече има нужда от подобна програма“.

„Когато имате икономика, която е в рецесия, лихвите трябва да са доста по-близки до тези в Германия, отколкото са сега в Испания“, изтъква Бини Смаги. „Испания вече е в рецесия, бизнес активността е замряла, а потреблението е в стагнация. Те трябва да съживят икономиката си и единственият начин да направят това е да бяха потърсили помощ още вчера“.

„Докато лихвените проценти остават толкова високи, е много трудно за бизнеса и домакинствата да обслужват дълговете си“, допълва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:19 | 11.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още