fallback

До 2014 г. Великобритания ще се превърне в икономика от третия свят

Причината са зле функциониращите публични услуги, хроничното обедняване на населението и безсилието на правителството, пишат автори

17:44 | 29.10.12 г. 7
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Лондон. Снимка: Ройтерс

Великобритания може и да е на път да се измъкне от рецесията, отчитайки най-силния ръст на брутния вътрешен продукт (БВП) от 5 години, но според авторите на публикувана наскоро книга, през 2014 г. британската икономика ще е като на страна от третия свят, пише CNBC.

Използвайки аналогии с известни английски футболни отбори, в изследването „Пътят надолу: Защо Британия ще има икономика на страна от третия свят до 2014 г. (Going South: Why Britain Will Have a Third World Economy by 2014)” авторите Лари Елиът и Дан Аткинсън обрисуват упадъка на страната.

„Великобритания е като Aston Villa – английският футболен отбор от Бирмингам. Навремето клубът беше велик, но сега не е“, пишат те.

Според тях „през последните 100 години Обединеното кралство е било управлявано сякаш икономиката на страната е Manchester United или Arsenal. Тя обаче не е“, продължават те.

„Не само, че през 2014 г. ще се навършат 100 години от началото на Първата световна война, но и ще отбележим столетие, откакто за последен път сме били безспорен икономически лидер и супер сила“, коментират авторите. „Британската икономика е недоразвита и продължава да изостава в развитието си“, пишат авторите.

Елиът и Аткинсън, които са журналисти, изтъкват, че през последните 100 години всички решения, свързани с британската икономика, са били половинчати. Единствената надежда Великобритания да се измъкне от рецесията е да „приеме истината“, коментират те.

Авторите не твърдят, че статутът на Кралството на страна от третия свят ще е следствие не на спад на брутния и вътрешен продукт (БВП) на глава от населението до нивата на страните от Субтропическа Африка, а поради „зле функциониращите публични услуги, хроничното обедняване на населението и безсилието на правителството“.

В книгата се изтъква, че за последен път Великобритания е имала излишък по текущата сметка през 1983 г. Оттогава, посочват авторите, правителствата в Лондон теглят кредити от страни като Китай и разпродават британски активи на чужденци.

За момента чуждестранните инвеститори притежават британски активи за близо 200 млрд. лири – повече от авоарите на британските инвеститори зад граница, коментират авторите.

От началото на финансовата криза британската икономика се е свила с 13%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:18 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още