България е сред държавите в Европейския съюз (ЕС), които плащат най-висока икономическа цена заради безработните младежи, които не учат и не се квалифицират, посочва се в доклад на Европейската фондация за подобряването на условията на живот и труд (Eurofunds).
Данните на организацията показват, че България е държавата с най-много младежи до 29 години, които не работят, не учат или не са на стаж (т. нар. NEETs – not in Employment, Education or Training). След нас се нареждат Италия, Ирландия и Испания.
През миналата година страната ни, както и Гърция, е изгубила 3-3,5% от брутния вътрешен продукт (БВП) заради младежите без работа и образование.
Третата позиция в негативната класация е за Ирландия, която през миналата година е изгубила 2,5-3% от БВП.
Висока икономическа цена заради т. нар. NEETs плащат също Португалия, Италия, Унгария, Полша, Кипър и Латвия. Най-малко са загубите за т. нар. ядро на Европейския съюз, както и в Скандинавските държави.
Като цяло в държавите от Евросъюза около 14 млн. младежи на възраст от 15 до 29 години не са се обучавали и не са работили през миналата година. От това загубите за всичките държави-членки в Еврообщността възлизат на 150 млрд. евро само за 2011 г., посочва се в доклада.
Агенцията алармира, че младежката безработица в ЕС продължава да расте, като изключение от негативната тенденция са само Австрия и Германия, където младежката безработица е по-ниска дори и от предкризисните нива.
Най-тревожно е състоянието в Испания, Гърция и Словакия, където младежката безработица отдавна надхвърли 30% и през 2012 г. се движи дори около 50% при средни за ЕС малко над 20 на сто.
В риск от безработица обикновено изпадат младежите без образование, от имигрантски семейства, с физически увреждания, здравословни проблеми и степен на инвалидност, от семейства на безработни и от домакинства с ниски доходи, посочват от организацията.