Планът за създаване на единна администрация за банков надзор в еврозоната е незаконен, се посочва в конфиденциален юридически доклад, изготвен за европейските финансови министри, цитиран от Financial Times.
Това е поредният удар за реформата, която се определя като жизненоважна за разрешаването на европейската дългова криза.
Визираната от плана промяна на правилата на работа на Европейската централна банка (ЕЦБ) превишава правомощията за делегиране на права, предвидени от настоящото европейско законодателство, се посочва в доклада на правните консултанти към Съвета на Европейския съюз (ЕС), с копие от който разполага FT.
Юристите заключават, че без промяна на договорите за ЕС ще е невъзможно евентуален орган за банков надзор към ЕЦБ да получи каквито и да е формални правомощия, каквото е предложението на Европейската комисия (ЕК).
Страните извън еврозоната, които искат да участват в системата за банков надзор като Швеция, България и Полша също няма да имат легално право да гласуват при вземаното на решения.
Въпреки че адвокатите на институциите в ЕС често са изразявали разногласия по различни аспекти на европейското право, дипломати запознати с преговорите изтъкват, че в случая острите различия в мненията ще усложнят допълнително усилията за преодоляване на възраженията на някои страни от еврозоната.
Темата за банковия съюз ще е централна за започващата днес в Брюксел среща на европейските лидери.
Мнението на юристите илюстрира опасенията на Германия за независимостта на ЕЦБ.