Великобритания предлага някои промени в бъдещия банков съюз на еврозоната, за да отслаби концентрираната в Европейската централна банка (ЕЦБ) власт, предаде Ройтерс, като се позова на запознат анонимен източник.
Агенцията припомня, че Европейската комисия (ЕК) предложи ЕЦБ да отговаря за надзора върху банките в еврозоната. Предложението обаче срещна съпротивата на Великобритания, което може да забави и дори да провали създаването на банковия съюз.
Според източника на агенцията Лондон смята да предложи система, при която държавите извън банковия съюз да предотвратят възможността останалите, които са се включили в обединението, да прокарват регулации, валидни за целия Европейски съюз.
Промяната, която Лондон иска, касае режима за гласуване в ЕЦБ. Предлага се всяко решение да се подлага на двойно гласуване – веднъж от държавите, които ще се присъединят към банковия съюз, и втори път – от държавите извън банковия съюз.
Опасенията на британската централна банка са, че тя ще отпадне от процеса по взимането на решения от ЕЦБ, тъй като правителството не възнамерява да се включва в бъдещия банков съюз, а институцията ще продължи да регулира банките в страната.
Въпреки че дискусията е чисто техническа, тя е силно политически натоварена. Друг източник на агенцията коментира, че това може допълнително да вгорчи и без това влошените отношения между ЕС и Великобритания.
По принцип Лондон подкрепя създаването на банков съюз, защото той ще обедини държавите от еврозоната и ще помогне или за спасяването, или за навременното „прочистване“ от проблемните банки.
Лондон обаче се опасява, че ЕЦБ ще използва новите си и по-големи правомощия, за да налага нови регулаторни правила, валидни за целия Евросъюз, които биха фаворизирали държавите от Континента и биха поставили Лондон - най-големият европейски финансов център - в неизгодна позиция.
Ако опасенията на Великобритания не се разсеят, правителството на страната може да блокира създаването на жизненоважния за еврозоната банков съюз, тъй като той трябва да се подкрепи от всички държави от ЕС.