fallback

Стиглиц: Еврото разделя европейците

Еволюцията към политически съюз трябва да става по естествен, а не по насилствен начин, смята Нобеловият лауреат

09:54 | 15.10.12 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Стиглиц: "Еврото и политиката за спасяване на еврото в момента разделят европейците". Снимка: Ройтерс

Икономистът и Нобелов лауреат Джоузеф Стиглиц смята Европейския съюз за достоен носител на Нобеловата награда за мир.

„ЕС бе създаден като проект за мир и опази мира в Европа. Така че тази награда е напълно справедлива", казва американецът в интервю за германския икономически ежедневник Handelsblatt. Според него Нобеловият комитет е искал по този начин да "изпрати посланието, че си струва хората на континента да се борят за оцеляването на европейския проект за мир".

Еврото обаче не допринасяло за интеграцията на Европа, смята професорът по икономика в Колумбийския университет в Ню Йорк. "Всеки независим външен наблюдател ще се съгласи, че еврото и политиката за спасяване на еврото в момента разделят европейците", казва той. Екстремистки и националистически настроения получават тласък. "А това не е добре за мира".

Положението в еврозоната не е стабилно, предупреди Стиглиц. В момента не е ясно дали ще се стигне до повече или по-малко интеграция. "Така че е възможно основателите на съюза да са имали правилния поглед към нещата, но те със сигурност са си представяли естествена еволюция към политически съюз, а не насилствен брак, за да се избегне катастрофата".

По повод на последната си книга, в която Стиглиц критикува увеличаващата се пропаст между бедни и богати и предупреждава, че демокрацията и социалното сближаване в дългосрочен план ще пострадат, ако разминаването е твърде голямо, Щиглиц коментира, че в международен план шансовете на хората за икономически възход са най-слабо изравнени в САЩ. „В САЩ произходът е много по решаващ за постиженията в живота, отколкото в Ервопа. На Стария континент е много по-лесно постижимо "израстване в кариерата от мияч на чинии“. А най-тъжното е, че в САЩ не се прави почти нищо, за да се коригира преобладаващата несправедливост. Елитът на страната си затваря очите пред проблемите. Но аз вярвам, че моята книга ще се чете и в Германия и Европа, именно защото европейският елит често поглежда към Америка и се опитва да подражава на това, което се случва там“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:25 | 11.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още