Европейската комисия (ЕК) се готви за фундаментална реформа в областта на данък добавена стойност (ДДС) в ЕС. Целта е системата да стане по-ефикасна и здрава, а правилата – по-облекчени, съобщават от комисията.
По тази причина започва обществено допитване, в което всеки един гражданин, представител на бизнеса или други заинтересовани страни, може да даде мнението си относно намаляването на някои ставки по ДДС. Допитването ще продължи до 3-и януари 2013 година.
Моментът за ревизията е подходящ – правителствата се нуждаят от нови данъчни източници, а от своя страна бизнесът настоява за облекчена данъчна система и по-малко разходи, свързани с прилагането ѝ, коментира комисарят по въпросите на данъчната политика в ЕС Алгирдас Шемета.
Няколко са основните области, в които ЕК очаква предложения за промяна. Основно те са свързани с редуцирането на ставките. Очакванията на чиновниците са например да получат мнения на първо място дали сега съществуващите изключения и по-ниски ставки нарушават конкуренцията на единния пазар.
Списъкът със стоки и услуги в ЕС, които могат да се възползват по-ниски ставки, е създаден и допълван през години след приемането на общата директива за ДДС през 2006 година.
В европейското законодателство е предвидено единна ставка на данъка от минимум 15% за всички стоки и услуги, търгувани на територията на общността. Има обаче някои изключения, сред които най-често са храни и туристически услуги.