Германия иска Европейският съюз (ЕС) да позволи на страните извън еврозоната също да се присъединят към проекта за единен банков надзор, съобщават източници на Bloomberg близки до администрацията в Брюксел.
Към момента се провеждат консултации между Европейската комисия (ЕК) и Европейската централна банка (ЕЦБ) за намирането на решение, как страните извън еврозоната да получат право на глас при осъществяването на банковия надзор.
Брюксел е поръчал на юристите си да проучат, как на страните извън еврозоната може да се осигури по-голяма тежест и в управлението на базираната в Лондон Европейска банкова администрация (EBA), коментират източниците, пожелали анонимност поради частния характер на разговорите.
Германия предпочита на страните извън еврозоната да бъде предоставен достъп до системата за банков надзор именно чрез EЦБ.
Като условие банките от еврозоната да получат директен достъп до постоянния спасителен фонд (ESM) на срещата си през юни, европейските лидери представиха идеята си за създаване на единен банков надзор.
По-късно обаче германският финансов министър Волфганг Шойбле отправи критики, че проектът се развива твърде бързо, което пък накара европейския финансов комисар Мишел Барние да подчертае, че Германия не се противопоставя на плана.
Вчера президентът на ЕЦБ Марио Драги заяви, че иска „ясно и солидно“ разделение на дейностите по банковия надзор и монетарната политика в еврозоната.
Той допълни, че централната банка приветства новия план и го определя като „един от фундаментите на фискалния съюз и еврозоната като цяло.“