Американската компания Quantum Group Inc е основен инвеститор в Global Power Equipment Group Inc, която е готова да поеме всички разходи, свързани със строителството на АЕЦ „Белене“, съобщи председателят на Българския атомен форум Богомил Манчев, който е и собственик на компанията Риск инженеринг, консултираща проекта, цитиран от ИТАР-ТАСС.
„Консорциумът се състои от 9 компании, една от които е западноевропейска. Окончателната оценка за цената на изграждането на АЕЦ „Белене“, приета от инвеститорите, е 8 млрд. евро. Тя включва строителството на два блока с мощност от 1 000 мегавата, както и съответната инфраструктура“, каза Манчев.
„Ако се стигне до подписване на споразумение за възобновяване на проекта и започнат преговори с българските власти, към консорциума ще се присъединят още инвеститори“, добави той.
По думите му основният инвеститор е Quantum Group, която е финансов оператор на Global Power Equipment Group.
„Стъпките, които трябва да бъдат предприети в близко бъдеще, са подновяване на преговорите. На свой ред парламентът трябва да упълномощи министъра на енергетиката Делян Добрев, който на свой ред да позволи на българската Националната електрическа компания да сключи споразумение за проекта“, отбеляза Манчев.
Относно поисканите от българския премиер Бойко Борисов 200 млн. евро като гаранция, потвърждаваща сериозността на намеренията на инвеститора, председателят на Българския атомен форум съобщи, че „средствата ще бъдат предадени на държавата, ако консорциумът се откаже от сделката по собствено желание.
Той добави, че се водят „предварителни разговори с руската компания Атомстройекспорт, която да даде съгласието си АЕЦ „Белене“ да бъде построена с участието на американски инвеститор“. Манчев обаче подчерта, че „все още не е ясно дали руската страна ще се съгласи да отстъпи правата си за използване на ядрените технологии.
„В АЕЦ „Белене“ ще работят реактори, произведени от Атомстройекспорт, но за неядреното оборудване ще се използва друга технология“, изтъкна той.