Международният валутен фонд е уведомил ръководните органи в Европейския съюз, че може да се оттегли от програмата за подпомагане на Гърция, ако не бъде проведено второ преструктуриране на гръцкия дълг, е съобщил източник от лондонското Сити пред ИТАР-ТАСС.
„МВФ смята, че до 2020 г. съотношението на гръцкия държавен дълг към брутния вътрешен продукт на страната трябва да се понижи до 120%. Без придържането към тази цел МВФ не вижда смисъл от участие в насочените към Гърция стабилизационни програми“, е отбелязал източникът.
Междувременно кръгове, свързани с Европейската комисия, съобщават, че „тройката“ международни кредитори на Гърция в лицето на ЕС, МВФ и Европейската централна банка проучват възможността за провеждане на второ преструктуриране на гръцкия дълг в рамките на една година.
„Получихме информация, че между „тройката“ и Гърция в момента се провеждат тайни консултации за възможно отписване на част от задълженията по първия стабилизационен кредит, отпуснат на Атина от ЕС, ЕЦБ и МВФ през 2010 г., който е на стойност 110 млрд. евро“, заяви служител в лондонския филиал на голяма банка, оперираща в международен мащаб.
„Тъй като МВФ и ЕЦБ в съответствие с действащите правила не могат да поемат загуби по отпуснатите от тях кредити, то основните финансови загуби ще бъдат понесени от правителствата на страните от Европейския съюз“, обясни той.
През пролетта на тази година частните кредитори на Гърция бяха принудени да се съгласят на отписването на 100 млрд. евро по гръцки държавни облигации, вследствие на което загубиха над 70% от вложените в тях средства, припомня руската агенция. Сега очевидно подобни по обем загуби ще трябва да преглътнат държавните бюджети на страните-членки на ЕС, добавя тя.
Стана ясно също, че „тройката“ е готова да отложи за по-късна дата публикуването на доклада, описващ доколко Гърция изпълнява целите по втората международна програма за подпомагането ѝ, като според различни източници става въпрос за втората седмица на ноември, непосредствено след президентските избори в САЩ.
Междувременно гръцкият министър на финансите Янис Стурнарас заяви пред Ройтерс, че страната ще има нужда от най-много 15 млрд. евро допълнително, ако успее да получи одобрение за удължаване на срока за изпълнението на целите по втората спасителна програма.
Според Стурнарас тези средства могат да бъдат набрани без допълнителна подкрепа от страните от еврозоната. „Оценяваме финансовата дупка, която ще се отвори, ако получим двугодишно удължаване, на 13-15 млрд. евро“, каза Стурнарас.
Гръцки представители вече обявиха, че страната може да емитира краткосрочен дълг, за да покрие недостига на средствата.