fallback

Moody's ще намали рейтинга на САЩ, ако не бъде поет курс към намаляване на дълга

Германският финансов министър пък постави под въпрос способността на страната да се справи с високото ниво на държавния си дълг

17:02 | 11.09.12 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Германският финансов министър Волфганг Шойбле. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Германският финансов министър Волфганг Шойбле. Снимка: Ройтерс

Международната рейтингова агенци Moody's предупреди, че САЩ могат да изгубят първокласния си ААА кредитен рейтинг, ако преговорите по нови бюджет на страната не очертаят тенденция за намаление на коефициента дълг/БВП.

Ако преговорите доведат до конкретни политики за финансова стабилизация рейтингът не само се очаква да бъде запазен, а и перспективата по него вероятно ще бъде повишена до "стабилна" от сегашната "негативна".  В противен случай обаче кредитният рейнтинг на САЩ се очаква да бъде понижен, може би до Аа1 (АА+ по скалата на S&P), предупреждава агенцията, цитирана от CNBC. Ако Конгресът не постигне споразумение за бюджета, ще се задействата автоматични рестрикции за над 600 млрд. долара (т. нар. "фискална пропаст"), което може да тласне икономиката обратно в рецесия. Moody's посочва, че е трудно да се предскаже кога Конгресът ще постигне сделка, като дотогава ще запази сегашния рейтинг. Агенцията ще наблюдава и разговорите за увеличаването на дълговия лимит на страната.

Същевременно германският финансов министър Волфганг Шойбле постави под въпрос способността на Съединените щати да се справят с високото ниво на държавния си дълг след президентските избори през ноември.

В реч пред германския Бундестаг преди началото на дебата за германския бюджет през 2013 г. Шойбле заяви, че проблемите около щатския дълг са тежест за глобалната икономика.

Така той отвърна на Вашингтон, чийто представители често са критикували Европа за неумението й да се справи с дълговата криза.

В частни разговори германски официални лица нееднократно са изразявали загриженост за нивата на американския дълг и неспособността на политиците във Вашингтон да постигнат консенсус за това, как да ги понижат.

Публичното изказване на Шойбле обаче илюстрира нарастващите опасения в Германия.

„В навечерието на изборите в САЩ съществува определена несигурност около курса, който ще поемат американските политици при решаването на проблема с щатския правителствен дълг, който е прекалено висок“, казва Шойбле.

„Трябва да си припомняме това понякога. Пазарите също са наясно и глобалната икономика страда“, допълва той.

Слабата икономика и патовата ситуация във Вашингтон досега не позволяват смислено редуциране на щатския дълг. Бюджетният дефицит на страната надхвърля 1 трлн. долара вече трета поредна година.

Щатският министър на финансите Тимъти Гайтнър заяви, че дългът на САЩ вероятно ще достигне лимита от 16,4 трлн. долара до края на годината. 

Германският канцлер Ангела Меркел поддържа тесни връзки с щатския президент Барак Обама, с който споделя еднакви външнополитически възгледи.

Членове на управляващата в Берлин консервативна партия обаче изразиха подкрепа за Мит Ромни, чиято кампания е фокусирана върху понижаването на дълговите нива.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:54 | 14.09.22 г.
fallback