fallback

Сорос: Германия „или да поеме кормилото на еврозоната или да я напусне“

Според икономиста перспективата за продължителна депресия и „Европа на две скорости" евентуално ще доведе до разпадането на ЕС

12:18 | 10.09.12 г. 10
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Дни преди ключовото решение на германския конституционен съд за съдбата на спасителния фонд за еврозоната, инвеститорът милиардер Джордж Сорос призова Германия „или да поеме кормилото на валутния съюз, или да го напусне“, съобщава BBC.

Сорос подчерта, че страните от еврозоната трябва да си поставят за цел да постигнат 5% икономически растеж. Това обаче означава правителствата да изоставят исканите от Германия бюджетни икономии и да се примирят с по-висока инфлация, допълва той.

Сорос подкрепя също и създаването на европейско финансово министерство, финансирано чрез ДДС, което да контролира финансите на страните от еврозоната.

В статия, публикувана днес в New York Review of Books, Сорос изтъква, че Германия или трябва да се превърне в една доста „по-благосклонна“ водеща сила или да напусне съюза - „която и да е от тези две алтернативи е за предпочитане пред настоящото положение“, коментира икономистът.

Очаква се Сорос да представи идеите си в Берлин дни преди германският конституционен съд да реши дали правителствената подкрепа за новия европейски спасителен фонд (ESM) е легитимна.

Съдебният спор вече отложи старта на възлизащия на 700 млрд. евро фонд, първоначално планиран за юли. Според критиците на идеята тя е равнозначна на това германските данъкоплатци да финансират чуждестранни правителства.

ESM е интегрална част от обявената в четвъртък схема за изкупуване на облигации на Европейската централна банка (ЕЦБ).

Според Сорос планът на ЕЦБ за облекчаване на фискалния натиск върху страни като Испания и Италия може да задълбочи разделението в еврозоната. Програмата за изкупуване на облигации може да спаси еврото, но също така е и стъпка към перманентното разделяне на Европа на страни длъжници и страни кредитори, коментира той.

„Страните длъжници ще трябва да позволят на Тройката - Европейския съюз (ЕС), ЕЦБ и Международния валутен фонд (МВФ) - да осъществява контрол над финансите им, но не и страните кредитори. Така дисбалансът в икономическото развитие ще се задълбочи“.

Според Сорос перспективата за продължителна депресия и „Европа на две скорости" евентуално ще доведе до разпадането на Европейския съюз. Сорос предлага създаването на европейско финансово министерство, което да контролира спасителните фондове и да взима ключови икономически решения вместо правителствата от еврозоната.

Страните длъжници ще могат да прехвърлят дълговете, които надхвърлят 60% от брутния им вътрешен продукт (БВП), към фонд за преструктуриране, който ще замразява въпросните облигации за срок от 10 години в замяна на определени икономически реформи.

Европейското финансово министерство и фондът за стерилизиране на дългове ще бъдат финансирани чрез ДДС, събиран в еврозоната. На практика това ще означава германските и финландските данъкоплатци да финансират испанското и гръцкото правителство, допълва икономистът.

Ако страните от еврозоната не се споразумеят за задълбочаване на фискалния съюз, Сорос препоръчва Германия да напусне еврозоната.

„Напускането на Германия ще е сътресение, но управляемо и еднократно. То няма да има хаотичния и продължителен „домино“ ефект на отпадането на по-слабите европейски икономики, принудени да напуснат поради изтичането на капитали.“

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:20 | 11.09.22 г.
fallback