Регулаторните органи на Европейския съюз са започнали разследване срещу руския енергиен гигант Газпром относно това, дали компанията е нарушила антитръстовото законодателство в ЕС, като е възпрепятствала конкуренцията на пазарите на газ в Централна и Източна Европа, съобщава Wall Street Journal.
Европейската комисия е обявила, че разглежда три случая на такива практики от страна на руския държавен производител на газ, в това число несправедливо ценообразуване и пазарно сегментиране.
Разследванията, които са били започнати в осем европейски държави, подчертават засилването на трайното напрежение между Брюксел и Москва по отношение на либерализацията на енергийните пазари в Европа.
Комисията подозира Газпром в разделяне на газовите пазари, осуетявайки свободния обмен на газ между страните-членки на ЕС. Руската компания може също така да е предотвратила диверсификация в доставките на горивото и да е налагала несправедливи цени на потребителите си чрез обвързване на цената на газа с тази на петрола.
„Такова поведение, ако бъде установено, може да съставлява ограничаване на конкуренцията и води до по-високи цени и намаляване на сигурността на доставките. В крайна сметка то би навредило на потребителите от ЕС”, се казва в изявлението на ЕК.
„Може би ще има какво да кажем на по-късен етап, но в момента не мога да коментирам”, е заявил говорителят на Газпром Денис Игнатиев.
Руската компания задоволява около 25% от нуждите на Европа от газ, но някой източноевропейски страни като България, Румъния, Полша и Литва са зависими от Газпром в значително по-голяма степен.
ЕС отдавна е обезпокоен от договорите за доставка на Газпром, включително тяхната продължителност, обвързаната с петрола формула за ценообразуване и изискването за минимално усвоено количество, като е убеден, че противоречат на усилията на съюза за създаване на открит и конкурентен пазар на природен газ.
Разследванията идват след инспекции в компании за природен газ в Естония, Латвия, Литва, Полша, Словакия, Унгария, България и Чехия. Сред инспектираните компании са били дъщерни дружества на Газпром, а също така германските E.ON и RWE, австрийската OMV и полската PGNiG.
„Решението за започване на днешното разследване е в резултат от инспекциите”, посочва говорителят на ЕК Антоан Коломбани, като добавя, че разследването е насочено единствено към Газпром.
Тогава руската компания нарече изненадващите инспекции „неочаквани” и обяви, че договорите й за доставка на газ към Европа са в „пълно съответствие” с международното законодателство.
През последните години ЕС прие правила за либерализиране на енергийните си пазари и отварянето им за трансгранични инвестиции извън съюза, в опит да понижи цените и да увеличи енергийната сигурност.