fallback

Камерън обяви план за съживяване на британската икономика

Стимулиране на жилищния пазар, създаване на "малки работни места", развиване на инфраструктура и разширяване на мрежата от независими училища са основните мерки

10:43 | 03.09.12 г. 3

Програмата на британското правителство за съживяване на икономиката на страната бе представена вчера от премиера Дейвид Камерън, съобщи ИТАР-ТАСС, позовавайки се на британски медии, без да ги цитира изрично. Действията на Камерън предхождат откриването днес на есенната сесия на британския парламент.

Правителството смята, че една от необходимите мерки за извеждането на страната от кризата е стимулирането на пазара на жилища чрез оказване на помощ на британците, които искат да закупят свой дом.

По-конкретно то възнамерява да поеме рисковете, свързани със закупуването на жилище, чрез емитирането на държавни „облигации на купувачите“. В Обединеното кралство вече се реализира правителствената програма NewBuy за купувачите на първи дом, която помага на кредиторите, сред които са банките Barclays, National Westminster и Nationwide, да осигуряват до 95% от необходимите средства.

Новите правителствени предложения предвиждат и създаването на т. нар. „малки работни места“ (mini-jobs) с ниско заплащане, което обаче е освободено от данъци и осигурителни вноски. Всеки нает на такова работно място може да заеме и други, но тогава ще трябва да плаща данъци върху общата сума на получения доход.

За основа е взета прилаганата в Германия схема, според която месечна заплата до 400 евро не се облага с данъци. Във Великобритания обаче сумата е увеличена до 672 паунда (847 евро).

Плановете за развитието на инфраструктурата включват осигуряването на кредитни гаранции от страна на правителството на стойност до 50 млрд. паунда за разширяване на най-големите автомобилни магистрали и железопътни линии, както и на летищата, от което ще се облагодетелства развитието на бизнеса.

Правителството смята да подпомогне разширяването на мрежата от „независими училища“, чиято дейност се контролира изцяло от изборни съвети, съставени от родители, учители и бизнесмени. Тези учебни заведения, чийто брой в момента във Великобритания е 102, получават средства от данъкоплатците, но не са подчинени на местните власти. Само през този месец в различни райони на страната се очаква да бъдат открити още 50 подобни училища, върху които според местните медии не тежи „държавният монопол върху образованието“.

По думите на Камерън той е готов да предприеме решителни стъпки срещу бюрократичните спънки и други „препятствия, които пречат на динамичното развитие на съвременна“ Великобритания.

„Държавите, с които се конкурираме, не са изпаднали в такова състояние на парализа, от която и ние трябва да се измъкнем“, отбелязва британският премиер.

Той припомни и необходимите строги мерки, предприети досега от правителството за свиване на бюджетния дефицит. „Ние успяхме да го съкратим с една четвърт и сме ангажирани с този курс. Не търсим леки пътища за заздравяване на финансовата система и в интерес на икономическото развитие на страната“, добавя Камерън.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:51 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още