Новият фискален пакт за еврото се превърна в централна тема в навечерието на холандските парламентарни избори, пише EurActive.
Холандският финансов министър Ян Кийс де Ягер отхвърли искането на опозицията да се откаже от пакта.
Лидерът на холандските социалисти Емил Ромер, който според проучвания на общественото мнение е на път да спечели изборите, в петък заяви, че Холандия може да откаже да плаща глоби на Европейския съюз (ЕС), ако бюджетният й дефицит надхвърли 3% от брутния вътрешен продукт (БВП).
Той заяви също, че партията му ще поиска референдум за фискалния пакт – ключов елемент от усилията на общността за справяне с дълговата криза.
Де Ягер, чиято Християндемократическа партия управляваше в коалиция с Либералната партия до колапса на правителството през април, в петък потвърди холандския ангажимент за европейското фискално правило, според което бюджетните дефицити на страните от ЕС не трябва да надхвърлят 3% от БВП.
Де Ягер споделя, че инвеститори са се свързали с холандското финансово министерство, за да поискат пояснения за коментарите на Ромер. В резултат на това той и други официални представители се е наложило да успокояват инвестиционната общност, че Холандия ще спази поетите ангажименти, независимо коя партия е на власт.
„Ние самите настоявахме за тези правила. Трябва да се придържаме към международните ангажименти. Нуждаем се от по-строги правила, за да предотвратим повторение на кризата, която наблюдаваме през последните години. Останалите опции са контра продуктивни“, казва Де Ягер.
През 2012 г. холандският дефицит се очаква да достигне 4,2% от БВП. Правителството обаче е обещало да го понижи до 2,9% през 2013 г.
„Правителството трябва да направи така, че нещата да заработят отново. Нима трябва да плащам някаква идиотска глоба, ако дефицитът е по-голям от 3%? Само през трупа ми“, казва Ромер, цитиран от холандския финансов всекидневник Het Financieele Dagblad.