Китайската икономика се забавя „чувствително“, казва Марк Фабер, издател на доклада Gloom Boom & Doom, цитиран от Bloomberg. Ето защо инвеститорът предпочита европейските акции.
„Растежът от около 10%, който наблюдавахме през последните 10 години, ще се забави чувствително“, казва Фабер. „Евентуално бих купувал китайски акции, след като изчакам резултата от мерките в подкрепа на икономиката“.
Shanghai Composite Index е изгубил 13% от пика, достигнат на 2-ри март. В същото време Hang Seng China Enterprises - индекс с акции от континентален Китай, търгуващи се в Хонконг, се е разделил с 16% поради опасенията за все по-сериозно икономическо забавяне.
Вчера Shanghai Composite се понижи с 1,5%, след като Bank of America Corp. се присъедини към Deutsche Bank AG и Barclays Plc и ревизира в негативна посока икономическата си прогноза за Китай. Днес индексът приключи борсовата сесия с ръст от 0,3%.
Миналата седмица правителството в Пекин обяви, че през юли китайският износ е нараснал с 1%. Икономисти, участвали в проучване на Bloomberg, прогнозираха, че износът ще се увеличи с 8%.
През юни и юли централната банка на Китай понижи лихвените си проценти, след като по-рано през годината на два пъти облекчи изискванията си за банковите резерви в страната. Институцията се опитва да съживи икономическия растеж, който през второто тримесечие се понижи до 7,6% - най-бавният темп на нарастване от 2009 г.
Фабер изкупува европейски акции, тъй като разпродажбите, свързани с опасенията за колапс на еврото, създават инвестиционни възможности.
От 4 юни, когато затвори на най-ниското си ниво от над 5 месеца, Stoxx Europe 600 Index е нараснал с 16%.
Коефициентът цена печалба на Stoxx Europe 600 е 11,6 пъти, на Shanghai Composite – 9,6 пъти, докато на Hang Seng China Enterprises Index - 8,1 пъти.